Бредли Купер подготвува нова филмска сензација: Откриено е кого избрал за главна улога во претстојната музичка драма!

28 септември, 2020
насловна

Актерката Кери Малиган ќе ја игра Фелисија, сопругата на Леонард Бернштајн, во музичката драма „Маестро“ на Нетфликс, што таа ја режира и во која славниот композитор и диригент го игра Бредли Купер.

Тоа е втор филм што Купер го режира по неговото режисерско деби „Starвездата е родена“ и со нетрпение се чека.

Неговиот нов филм нема да биде само фактички биографски филм бидејќи заплетот опфаќа период од 30 години, во кој сценаристите ја раскажуваат приказната за сложената врска помеѓу Леонардо и неговата сопруга, чилеанската актерка Фелисија Монтеалегра, од моментот кога се сретнале на забава во 1946 година.

Во 25-годишен брак, тие имаа три деца, Џејми Бернштајн, Александар Бернштајн и Нина Бернштајн Симонс.

Купер заедно со Џош Сингер го напиша сценариото за филмот, а покрај режијата, тој ја потпишува и неговата продукција.

Актерот и режисер веќе работат напорно на филмот, соработувајќи тесно со децата на Бернштајн.

Апсолутно сме воодушевени што Кери Малиган ќе ја игра нашата мајка во „Маестро“. Кери без сомнение ќе може да му ја пренесе на филмот единствено комбинираната духовитост, топлина, елегантна убавина и длабоки чувства на нејзината мајка “, изјави Џејми Бернштајн.

Купер рече дека ја следи кариерата на Мулиган уште од времето кога глумела во британските театри.

‘Кери ме заинтригираше штом ја гледав пред многу години на табли што значат живот и оттогаш не ми недостасуваа нејзините настапи. Среќен сум што имав можност да работам со толку талентирана, но и исклучително драга личност како Кери “, рече Купер.

Леонард Бернштајн (1918-1990) бил еден од најпознатите американски диригенти и композитори. Ги диригираше скоро сите поголеми американски оркестри, а од 1958 до 1969 година беше музички директор на Њујоршката филхармонија. Настапувал и како оперски диригент и концертни пијанист.

Светската слава ја стекна со мјузиклите „Во градот!“. и „Приказна од западната страна“. И двајцата беа снимени во филмски верзии.