Дали знаете дека ОВАА ПЕСНА не беше наменета за Тоше Проески? Ова е ТАЈНАТА на хитот што го сними ПРЕД СМРТТА!(ВИДЕО)

21 октомври, 2020
игри без граници

Поминаа цели 13 години од смртта на Балканскиот ангел,
Тоше Проески кој направи безброј хитови. Некои песни ги освоија срцата на публиката дури и по неговата смрт, а една песна што ја сними пред смртта воопшто не беше наменета за него.

Сега, по 13 години, секоја песна од Тоше Проески звучи како автобиографска и дека сигнализира крај. Сепак, многу можеше да се каже за песната „Игри без граници“, а самиот автор, веднаш по смртта на Тоше, откри дека песната воопшто не е напишана за него.

Како што рекоа, тоа беше судбоносен избор.
Тоа е песна што ја напишав пред да го запознам Проески. Една година, две, се сретнав со Никша Братош и му реков – имам една песна што не ја давам на никого. Толку е добра песната, што ќе ја пеам сам, дури и ако расипе сè. Но, од тебе, за сè што досега работевме, те замолувам да ми го аранжираш за џабе. И тој се согласува. Тој ме прашува како се вика песната, велам – Игри без граници – рече Мирослав Дрљача Рус, кој работеше со Жељко Бебек, Црвена јабука, Мишо Ковач и откри дека во една прилика, додека се возел во автомобил со Тоше, бил толку упорен што веќе го натерал да му ја даде да ја сними песната.

Тој бараше меѓу моите ЦД-а и ме праша дали може да слушне некоја песна. Кога ја слушаше „Игри без граници“, тоа беше крајот, немаше шанси да му дадам на некој друг да ја сними – додаде Русинот.

Откако ја отпеа песната во студиото, сите коментираа дека тој е премногу млад за неа, но тој кога ја испеза од првиот пат знаевме дека таа беше створена за него.

-Ме повлече настрана и ме праша како ја испеал. Бев изненаден од неговиот настап и му реков: – Ти ја отпеа подобро отколку што ја напишав- заклучи композиторот во емисија посветена на Тоше Проески.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum