Дуа Липа и Косово – дали музиката стана политички инструмент?!

21 јули, 2020
dua

Кога за прв пат се појави, Дуа Липа не беше ништо друго освен весела поп-девојка која прави кул музика и полека ги освојува радио станиците ширум светот. Со текот на времето, стана глобален поп феномен и модерна икона на денешницата за која лудуваат сите, а неодамна се најде во скандал заради пропагандата на екстремен албански национализам, споделување на знамето на Голема Албанија на своите социјални мрежи.

Во време кога во Холивуд доминираат политички коректни, демократско-либерално-ориентирани ѕвезди, Дуа Липа скокна од безбедната матрица и некои би рекле, прегази на сè што таа го застапуваше со години пред тоа – човекови права, толеранција и пораст на феминизмот. Дали падна под влијание на албанското знаме, или пак беше испровоцирана од  коментарите на српската јавност, или едноставно тоа е нејзиниот став – не е толку важно. Факт е дека таа направи грешка во кариерата заради “заработување поени” од страна на албанското население во нејзината родна Приштина, што секако ја обожава и слави на секој можен чекор.

УНИЦЕФ Србија реагираше на безбројните тагови што ги доби од лутите српски патриоти и се дистанцираше од пејачката, изјавувајќи дека таа не е нивен амбасадор, како што беше речено порано.Американскиот медиум  „Pink News“ објави обемен текст дека „националистичката ориентација на Дуа Липа е нешто што никој не можеше да го предвиди во 2020 година“, а бројни јавни личности во Србија, почнувајќи од Јелена Карлеуша и Димитриј Војнов, ја искритикуваа. Сепак, многу поважно прашање – што точно мисли да прави Дуа Липа и дека може нејзиното влијание врз социјалните мрежи да ги промени геополитичките текови? Одговорот е веројатно не.

„Верувам дека влијанието е нула од политички аспект. Ако очекуваме поп-ѕвездите да влијаат во Брисел, тоа нема да се случи. Тоа сигурно ќе влијае на ширењето на таа идеја, лојалноста, особено меѓу членовите на нивната земја “, рече Наталија Чорбиќ, инаку маркетинг стратег, во утринската програма„ Разбуди се “. И тоа е точно – иако нема да влијае на одлуките на Брисел, тоа е пропаганда која во моментов ја споделува најпопуларната поп ѕвезда во светот преку нејзините социјални прежи. Влијанието што го имаат пејачите и актерите врз нивните хардкор фанови ширум светот не треба да се потценува. Меѓу другото, јавна тајна е дека големите ѕвезди со години учествуваат во различни политички кампањи – некои отворено, некои тајно.

Во екот на нејзината популарност во 2011 година, и Лејди Гага сними и албум во кој зборуваше за правата на ЛГБТ популацијата во тогашната сè уште „затворена“ Америка, а Кети Пери беше една од главните алатки на Хилари Клинтон во изборната трка во 2016 година која за среќа или за жал, ја изгуби.

Според различните анкети и истражувања во Соединетите држави, неспорно е дека политичките изложби на големите sвезди имаат влијание врз размислувањето на голем број на население што ги следи – ако ништо друго, барем ја ставаат темата во центарот на вниманието.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi