Кои се единствените три песни од Деведесетите кои имаат над 1 милијарда прегледи?

22 април, 2020
Zombie

Големиот хит на бендот The Cranberries, Zombie достигна 1 милијарда прегледи на YouTube.

Досега ова го имаат достигнато само две песни од 90-тите години: Хитот на Nirvana „Smells Like Teen Spirit“ и песната „November Rain“ (Guns N ‘Roses).

Песната е објавена во 1994 година, и иако брзо стана светски хит за кој сè уште се слуша денес, малкумина знаат за што навистина се работи песната.

Вкупно, само шест спота снимени пред 2000-та година ја достигнаа оваа бројка. Покрај оние што се наведени, Bohemian Rhapsody на Queen, Sweet Child O’Mine на Guns N ‘Roses и песната Take on Me на групата A-ha.

Не е изненадувачки што членовите на The Cranberries, исто така, се пофалија со овој успех на социјалните медиуми.

Zombie reaches a BILLION views! 🎉

"We are so delighted with the news that Zombie has reached 1 Billion views on YouTube! 🎉 We are sure Dolores has a big, proud smile on her face too. Thank you so much to all our fans around the world for supporting us over so many years. Hopefully you are all safe and well in this bizarre time and managing to find some hope and positivity in our music." ❤️- Fergal Lawler

Gepostet von The Cranberries am Samstag, 18. April 2020

„Задоволни сме што Zombie достигна милијарда прегледи на YouTube. Сигурни сме дека и Долорес исто така има голема, горда насмевка на лицето. Благодарност до сите фанови во светот кои со години нè поддржуваат. Се надевам дека сте здрави и безбедни во ова бизарно време и дека успевате да најдете надеж и позитива во нашата музика“, напиша тапанарот Фергал Лолер.

Пејачката на овој бенд Долорес О’Риордан за жал не го доживеа овој успех. Таа одеднаш почина во почетокот на 2018 година. На само 47 години, таа беше пронајдена мртва во хотелска соба во Лондон.