Овие сексуални сцени се пожешки и од филмот „Педесет нијанси сиво“

21 септември, 2020
50

Неверојатно експлицитни сцени на секс некогаш суверено владееле во кино-програмите, а нивните нови наследници на големото платно се украсени со баналност и суета.

Една долга вечер во мај 1973 година, Питер Хол, тогаш директор на Британскиот национален театар, отиде да го види „Последното танго“ во Париз. Тој подоцна во својот дневник забележал дека е импресиониран од тажниот филм со анализата на опасностите од несовесното промискуитет. Филмски и театарски режисер, Хала остана зачудена од тоа како италијанскиот режисер Бернардо Бертолучи снимал сцени со секс. „Елегантни и прекрасно застрелани, тие постигнуваат стилизирање на сексот затоа што ги стимулираат емоциите кај публиката наместо сексуалноста“, пишува британски Индипендент. Последното танго предизвика многу полемики за време на проекцијата, но дури и четириесет години подоцна, тоа е еден од ретките филмови за сексот што публиката може сериозно да ја сфати. Бертолучи не се фокусираше на сцената со путерот. На гледачите им покажа средовечен човек на работ на очај и неговиот деструктивен однос со млада парижанка.

50 Нијанси Потемно, филм базиран на романот ЕЛ Џејмс, во никој случај нема да ја заслужи истата почит. Како и претходната адаптација на романот на Џејмс, филмот е скоро крајно банален. Тој го слави консумеризмот и ги отсликува ликовите скоро онолку долго колку што носат дизајнерска облека, но и додека ги соблекуваат.

„50 нијанси на сиво“ поттикнува насилство во врска и нездраво однесување?

Љубителите на филмот ќе ја видат голотијата, но никогаш нема да размислат за мотивите на ликовите. Кристијан Греј треба да биде маж кој е емоционално оштетен растејќи со мајка зависник од дрога. Сепак, филмот не ја покажува неговата емотивна страна. 50 нијанси според Последното танго е она што Чипендалес е според Бољшој театарот.

Се разбира, понекогаш може да се случи режисерот и актерите да работат во верување дека прават уметнички филм, но продуцентите имаат сосема поинакво разбирање за сè. Тоа беше случај со Калигуола Тинта Браса. Актерите беа убедени дека снимаат историски филм за Римската империја. Затоа тие беа во можност да ги убедат идните добитници на Оскар Питер О’Тул и Хелен Мирен да се соблечат пред камерата.

Бидејќи имаше недостаток од пари за време на снимањето и се вклучи Боб Гучионе, шефот на Пентхаус. Филмот стана многу поориентиран на скоро телесна сексуалност под негово влијание и денес се смета за најскап порнографски филм на сите времиња.

Еротски филмови беа снимени и од оваа страна на Атлантикот. Легендарниот Ларс Фон Трир го снимаше Нимфоманијак, но и многу други режисери се обидоа да направат филм за сексот што не се претвори во порнографија. Ретко наоѓале успех, а понекогаш е можно дури и луѓето зад камерата да биле одговорни за падот на сексуалните филмови. Лесно е да се обвини старите луѓе зад камерата, а Џин-Клод Брисо дури беше обвинет за сексуално злоставување на актерки за време на филмска аудиција.

Сексот најдобро функционира ако заплетот на филмот не е насочен кон секс. Контекстот, како и секогаш, е исклучително важен. Земете го, на пример, филмот “Во областа на сетилата” на јапонскиот режисер Нагиса Ошима. Филмот е исто толку познат по своите сексуални сцени и  финалето кога една жена го убива својот љубовник и му го отсекува пенисот, како и за заплетот на филмот. Лоциран во Јапонија во 1930-тите, во време на растечки милитаризам и социјални притисоци, сексот може да биде и приказ на индивидуалност и израз на политички отпор. Филмот „Интимност“ на Патрис Шеро портретираше не само неверство, туку и тага, вина и чувство на предавство што Анастасија Стил и Кристијан Греј никогаш нема да ги почувствуваат.