Пет најскапи спотови на сите времиња: Само тројца изведувачи се осмелија да ги платат овие цифри!

6 септември, 2020
madona-830x0

Во првите пет најскапи спотови на сите времиња, се наоѓаат тројца изведувачи
Верувале или не, најскапите спотови во историјата беа снимени во 80-тите и 90-тите години. Причината е веројатно дека поради хиперпродукцијата на модерното време, цената на видеата е пониска, па затоа денес е многу полесно, а со тоа и поевтино, да се снимаат некои екстравагантни сцени.
Особено е интересно што има само тројца изведувачи во првите пет најскапи спотови на сите времиња, од кои можете да претпоставите барем двајца.

Мајкл Џексон: „Black or White“ – 7,2 милиони долари


Џексон беше пионер во снимањето спотови и честопати сакаше да прави кратки филмови од нив. Спотот за „Black or White“ е снимен во 1991 година. Оригиналната верзија траеше 11 минути, а потоа чинеше дури 4 милиони долари.
Тоа беше првиот сингл од албумот „Dangerous“ и мораше да остави трага. Имаше телевизиска премиера во 11 земји во исто време, а во тоа време, наводно, го гледале 500 милиони луѓе.

Мадона: „Bedtime Story“ – 8 милиони
Синглот, како и целиот албум „Bedtime Stories“, не постигнаа голем успех во 1994 година. Видеото е делумно снимено на футуристички начин, а Мадона неколку пати го смени изгледот, па се појавува и како бремена жена со бели гулаби кои излегуваат од стомакот.


Коавтор на песната беше Бјорк, што се слуша во синглот, а нејзиното влијание може да се види и на видеото.

Мадона: „Die Another Day“ – 8,3 милиони
За истоимениот филм Бонд од 2002 година, во кој таа имаше споредна улога, Мадона ја сними главната песна. Тој се појавува во видеото во улогата на Бонд. Изобилува со сцени од филмот, но со актерите се снимени и нови снимки.


Постојат и сцени во кои Мадона се бори со самата себе, што веројатно одземало многу пари. Во тоа време, тоа беше вкупно 6,1 милиони долари, што денес изнесува околу 8,3 милиони. Иако некои ја нарекуваат најлошата песна на Бонд досега, видеото беше номинирано за Греми.

Мадона: „Express Yourself“ – 9,8 милиони
Во далечната 1989 година, ова беше најскапото видео направено досега. Мадона беше единствената која успеа да потроши пет милиони на еден спот.


Спотот го режираше Дејвид Финчер, денес познат режисер кој беше номиниран за Оскар за филмовите „Невообичаениот случај на Бенџамин Батон“ и „Социјална мрежа“.

Мајкл Џексон и Џенет Џексон: „Scream“ – 11,2 милиони
Најскапиот спот на сите времиња е спотот за песната „Scream“ од Мајкл и Џенет Џексон, снимен во 1995 година. Станува збор за спот во кое брат и сестра се во вселенски брод, се забавуваат, но истовремено се и лути поради начинот на кој медиумите се однесуваат кон нив.


Луксузната продукција тогаш чинеше седум милиони долари, додека, со инфлацијата, таа цена беше околу 11,2 милиони долари во последниве години.