Поради серијата на Netflix, таа стана популарна, а за себе смета дека не е убава: ‘Изгледам навистина чудно…’

19 декември, 2020
118356574-354724885690562-3197583076901060066-n


Актерката Ања Тејлор-Џој истакна дека ја споредила Љубовта на Бет кон шахот со љубовта што ја има кон глумата. Ова и помогна многу да ‘целосно’ влезе во ликот и да се идентификува со улогата што ја играше.


По смртта на нејзините родители во средината на минатиот век, Бет Хармон завршува во сиропиталиште. Тоа е место кое дури и не и нуди никаква животна перспектива, но тогаш таа гледа вратар како игра шах. Таа оди со него во подрумот, каде тој ја учи на играта, а откако ја посвојуваат, Бет станува најпознатата шахистка за време на Студената војна.


Тоа е заплетот на новата серија на Нетфликс „The Queen’s Gambit“, кој го полуде светот за помалку од два месеци. Иако дежурните пастири изјавија дека серијата нема да успее затоа што ќе ја гледаат само љубителите на шахот, тие страшно се зафркнаа. Покрај шахот, Бет се бори и со сопствените демони како што е зависноста, а имала и проблеми со менталното здравје.

Со оглед на тоа што оваа приказна се врти околу Бет, невозможно е да не се спомене младата актерка, која ја отелотвори. Станува збор за Ања Тејлор-Џој (24). Не и беше голема работа бидејќи таа веќе имаше улоги во кои нејзините ликови се бореа со разни „демони“. Да се ​​задржиме накратко на „The Queen’s Gambit“, поради што продажбата на шах во светот се зголеми од крајот на октомври, кога беше премиерно прикажана на „Netflix“ (и сè уште е најгледана серија на тој канал), а исто и зборот „шах“, т.е. за прашањето „како да се игра шах“ двојно се зголеми на Гугл од октомври до ноември.


Серијата е базирана на истоимениот роман на Валтер Тевис, објавен во 1983 година. Ања стана позната по улогата на опседната девојка во хорор филмот „Вештерката“, таа исто така глумеше во 2016 година во филмот „Поделени“ во кој беше киднапирана тинејџерката Кејси, а исто така глумеше и во продолжението на филмот „Стакло“. На почетокот на годината, таа имаше прилично неуреден распоред затоа што, под раководство на Есен де Вајлд (50), го модернизираше Еми Вудхаус, антихероинот од романот на Џејн Остин од 1815 година. Освен во филмовите „Emma“ и „The Queen’s Gambit“, Тејлор-Џој оваа година се појавува и во уште два филма – „Нови мутанти“ и „Here Are the Young Men Jen“. Значи, таа имаше работа како во приказната.
Сепак, додека го снимаше „Emma“, таа имаше мало самопочитување.

Еден ден имав напад на паника. Тоа беше време на интензивно снимање, бев во секакви сцени и со снимањето се обидував да научам различни вештини. Благодарност до сите на снимањето кои ми приоѓаа со љубов во тоа време, тоа траеше само половина час, но сепак ме прогонуваше чувството дека го одложував снимањето за половина час – истакна таа.


Таа нема убаво мислење за себе, смета дека не е убава и не треба да биде во филмовите.

„Моето момче ме предупреди дека луѓето можеби ќе мислат дека сум груба да го кажам сето ова, но јас само мислам дека изгледам чудно“, рече Ања.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris