На Божиќ 1977 година, почина Чарли Чаплин! Еве зошто FBI го следеше…

25 декември, 2020
776033-zoshto-charli-chaplin-bil-nesreken-i-surov-kon-zhenite


Англиски филмски актер, сценарист, режисер и продуцент Чарли Чаплин (1889-1977), еден од пионерите на кино и најголемите уметници во историјата на филмот, почина на денешен ден во 1977 година.

Сентиментален кловн

Чаплин заминал во Соединетите Држави во 1910 година и започнал кариера во филмска бурлеска, но брзо станал независен и стекнал светска слава со оригиналниот лик на сентиментален кловн – скитник.

Неговиот оригинален хуманизам, изграден во време на тешка младост и изразен во карактерот на добронамерниот скитник Чарли, јасно им ја стави до знаење на целата моќ на филмскиот говор и неговата моќ во афирмацијата на универзалните човечки вредности.

Иако никогаш не проповедаше радикализам од каква било форма, филмскиот опус на Чаплин беше доволна причина да биде прогонуван со години од шефот на FBI, Едгар Хувер, и, во време на антикомунистичка хистерија во САД, Чарли стана жртва на американскиот републикански сенатор Џозеф Мекарти во 1952 година. емигрирал во Швајцарија во, каде и починал.


Чарли Чаплин сними 75 кратки и играни филмови, а во 1972 година беше награден со „Оскар“ за животно дело.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris