На работ на реалноста: Кафуле кое ќе ве натера да се посомневате во сопствените очи

1 мај, 2020
кафич

На главниот плоштад во Санкт Петербург, каде лесно можете да наидете на некој фестивал или културен настан, се отвори кафуле, на кое како да му недосасува една димензија. Црно-белото 2Д кафуле стана омилена страница на Инстаграм инфлуенсерите.

Благодарение на специјалниот дизајн и напор на илустраторите, посетителите се чувствуваат како да влегле во стрип или цртан филм. Речиси е невозможно да останете седнети и да пиете кафе или чај затоа што сакате да застанете и да ја допрете секоја ставка за да бидете сигурни дека е „вистинскa“ или нацртана.

Коментарите на социјалните мрежи се претежно позитивни, а гостите велат дека се чувствуваат како да биле во 80-тите и прошетале низ бендот А-hа во песната Take On Me. Покрај различните видови кафе, кафулето нуди и крофни за појадок, но најголемиот адут е секако самиот дизајн.

Црно-белото 2Д кафуле не е единственото кафуле од ваков вид во светот, YND 239-20 во Сеул е исто така едно од местата на кои би сакале да се „нацртаме“.