Најголемите хитови на Френк Синатра, безвременски пејач кој не знаеше да чита музика

14 мај, 2020
Naslovna

Френк Синатра беше пред своето време на многу начини. За време на неговиот живот, тој ги освои сите најпрестижни музички и филмски награди, продаде над 150 милиони албуми ширум светот, успешно се занимаваше со политика, се дружеше со најпознатите луѓе на планетата … Неверојатниот феномен – со светли сини очи и елегантни костуми – ги освои срцата на најубавите филммски диви …

Во однос на кариерата, тој се чини дека немал неуспеси, освојувајќи Оскар, 3 златни глобуси, почесни награди, 11 Греми и 30 номинации за истата, и многу други, станувајќи едно од најуспешните и препознатливи лица во историјата на музиката.

Она што е интересно е дека, покрај сите горенаведени успеси, Синатра никогаш не научи да чита музика, но постојано се обидуваше да ги подобри своите способности. Како перфекционист, тој секогаш инсистираше да пее во живо со бендот.

“Time” го рангираше меѓу 100-те највлијателни луѓе на 20 век, додека некои музички критичари го нарекоа најдобар пејач на 20 век.

Френк Синатра почина на овој ден во 1998 година во Лос Анџелес, па во оваа прилика се потсетуваме на неговите најголеми музички хитови:

Fly Me To The Moon

New York, New York

I’ve Got You Under My Skin

Come Fly With Me

Strangers In The Night

I Love You Baby

My Way