Најпопуларни теории на заговор: Каде е вистинскиот Ким, кој го уби Кенеди и што Буш го ангажираше Бритни

13 мај, 2020
Naslovna

Најпопуларни теории на заговор: Каде е вистинскиот Ким, кој го уби Кенеди и што Буш го ангажираше Бритни

Исчезнување,смрт, па дури и малата промена во физичкиот изглед на една од водечките светски политичари или познати личности, доведоа до појава на неверојатни теории на заговор.

Водачот на Северна Кореја Ким Јонг Ун не е во јавноста веќе 20 дена. Сомневањата дека нешто му се случувало се појавиле на 15 април, откако тој не се појавил на прославата на роденденот на неговиот дедо Ким Ил Сунг. Иако некои тврдеа дека тој веќе не е жив, Ким го виде светот пред две недели. Сепак, неговиот изглед предизвика многу сомнежи.

Ким Јонг Ун дојде на отворањето на фабриката во Пјонгјанг, а потоа и теориите дека воопшто не e тој, туку неговиот двoјник, започна со невидена брзина. Приказната за двојникот не е нова, а лидерот на Северна Кореја секако не е исклучок кога станува збор за вакви теории. Исчезнувањето, смртта, па дури и малата промена во физичкиот изглед на една од водечките светски политичари или познати личности, доведоа до појава на неверојатни теории на заговор. Некои од нив, може да се каже, имаат прилично добра позадина, додека многумина се толку бизарни.

Кој е овој човек?

Гласините беа поттикнати од видеото направено во јули 2017 година, на кое се гледа како водачот разговара со луѓето додека им покажува нова ракета. Сите тие се чини дека се со иста висина, со идентични фризури, а исто така изгледа дека го носат истиот костум како Ким.

„Мајка на сите теории на заговор“

 Можеби повеќето теории на заговор следуваат по смртта на американскиот претседател Џон Ф. Кенеди. Според некои проценки, напишани се најмалку 1.000 книги за атентатот на Кенеди, а дури 90 проценти од нив поддржуваат некои од тие теории. Како резултат, убиството што го шокираше светот беше наречено „мајка на сите теории на заговор“.

Безброј поединци и организации се ставени зад овој криминал, вклучувајќи ги ЦИА, мафијата, тогашниот потпретседател Линдон Б. Џонсон, кубанскиот премиер Фидел Кастро, КГБ, па дури и комбинација на некои од овие. Дури се верува дека американската сојузна влада намерно криела одредени круцијални информации, со што се спречува вистинската вистина да се открие некогаш.

Мартин Лутер Кинг беше убиен во Мемфис, но …

На 4 април 1968 година, Мартин Лутер Кинг Јуниор излегол на неговиот балкон во мотелот во Мемфис, Тенеси. Тој беше застрелан, а потоа почина на 39-годишна возраст, убиецот Џејмс Ерл Реј беше фатен и прогласен за виновен една година подоцна. Сепак, дури и денес, дури и децата на Реј не мислат дека нивниот татко дејствувал сам.

Постојат верувања дека ФБИ или Ку Клукс Клан биле вмешани во убиството и дека Реј бил едноставно наместен. Министерството за правда на САД мораше да го испита овој случај во три различни прилики. Една од тие истраги заклучи дека може да има „поширок заговор“, но дека нема цврсти докази за тоа.

„Убиството“ на принцезата Дајана

Теоријата за која веројатно се слушнале повеќето луѓе се однесува на трагичната смрт на принцезата Дајана. Во катастрофална сообраќајна несреќа што се случи на 31 август 1997 година, принцезата го загуби животот, но тогаш започнаа да теорираат теориите кои сè уште постојат денес.

За некои луѓе, она што се случи таа вечер во Париз не е едноставно трагична несреќа, туку резултат на поширок план што го спроведува тајната гарнитура и самата држава Велика Британија.

Постојат околу 175 теории за тоа што точно се случило таа вечер, а повеќето тврдат дека некој сакал Дајана да е мртва. „Индипендент“ исто така пишува дека има најмалку осум причини зошто луѓето веруваат во нив, а меѓу нив е и дека Дајана била бремена затоа што тоа не одговара на кралството, а дека самата Дајана верувала дека нешто ќе се случи со неа, според бројните наводи. Исто така, се наведува дека автомобилот во кој таа била не бил исправен, и дека папараците биле виновни за судирот.

Каде е вистинската Аврил Лавињ и за што се користеше Бритни Спирс?

Покрај наведените теории, има и такви кои се прилично бизарни и без никакви „прикривања“. Една од нив е познатата теорија „Пол е мртов“, која тврди дека славниот „Битлс“ Пол Мекартни починал во сообраќајна несреќа во 1966 година и дека бил заменет со човек по име Вилијам Серс Кембел. Дури се наведува дека групата оставила одредени „траги“ во некои песни.

Некои обожаватели исто така тврдат дека пејачката Аврил Лавињ не е меѓу живите, дека таа починала среде својата популарност и дека е заменета со девојка која многу личи на неа по име Мелиса. Теории за двојната исто така постојат кога станува збор за првата дама на САД, Меланија Трамп.

Се разбира, постојат и оние теории за кои веројатно секој од нас има слушнато. Смртта на Елвис Присли беше фалсификувана, а Адолф Хитлер не се самоубил, туку избегал во Јужна Америка.

Можеби една од најинтересните е онаа што се однесува на пејачката Бритни Спирс. Според таа теорија, таа била само платеник на Белата куќа и секој пат кога Џорџ В. Буш направил нешто лошо, Бритни мораше да направи скандал. На пример, Спирс и Кевин Федерлин го објавија својот развод на 6 ноември 2007 година, ден пред клучните избори во Соединетите држави.