Нејзиното момче починало од тешка болест, нејзиниот сопруг и таа воделе битка со рак, а на 45 години родила близнаци.

18 мај, 2020
Naslovna

Актерката Марсија Крос (58) стана позната во раните 90-ти во сапунската серија „Melrose Place“, а помладите гледачи ја паметат за нејзината улога во серијалот „Очајни домаќинки“.

Марсија била видена како возела велосипед низ калифорнискиот град Санта Моника. Актерката изнајми електричен велосипед, и беше толку збунета што беше непрепознатлива. Имено, таа облече заштитна маска за лице, очила за сонце и капа, па беа видливи само нејзините уши.

Таа исто така имаше нараквици, па затоа се чини дека ги презела безбедносните мерки на коронавирус многу сериозно. Крос беше во црно-сиво спортско издание, а додека се возеше, во ушите имаше слушалки.

UNIVERSAL CITY, CA – SEPTEMBER 21: Actress Marcia Cross attends the Disney ABC Television Host “Desperate Housewives” Final Season Kick-Off Party at Universal Studios on September 21, 2011 in Universal City, California. (Photo by Frederick M. Brown/Getty Images)

Патем, Марсија својата кариера ја започна уште во 1984 година во сапунската опера „Приказни од Монтичело“. Потоа се пресели од Њујорк во Лос Анџелес и слета со улоги во филмови како „Последните денови на Френк и Џеси Џејмс“, во кои нејзин колега беше легендарниот пејач Џони Кеш.

Во 2004 година, Марсија ја врати старата популарност отелотворувајќи го Бри Ван де Камп во серијалот „Очајни домаќинки“. Таа беше номинирана за наградите Еми, Златен глобус и емфириски актери, за оваа улога. Крос ги забавуваше гледачите играјќи ја Бри осум сезони, сè додека серијата не заврши во 2012 година.

Актерката води тивок семеен живот и во 2006 година се омажи за брокерот Том Махони (62). Набргу откако тие се венчаа, Марсија отиде на вештачко оплодување. Двојката имаше ќерки, близнаци Едем и Савана во 2007 година, непосредно пред 45-тиот роденден на актерката.

Патем, пред да го запознае Том, Крос беше во врска со 25-годишниот актер Ричард Џордан цели осум години. Починал во 1993 година од тумор на мозокот и и требало на Марсија долго време да ја надмине неговата смрт.

Актерката откри во јавноста во јуни минатата година дека се бори со анален карцином, еден од најагресивните видови на карцином. Таа истакна дека нејзината болест е во ремисија.

“Зборував за тоа затоа што мислам дека е важно да се едуцираат луѓето за ХПВ. Има голема шанса секој човек кој е сексуално активен да го добие во одреден момент од животот. ХПВ може да предизвика карцином на грлото на матката и други видови на рак. Понекогаш потребни се години , па дури и декади да се развиваме “, рече Марсија.

Нејзиниот сопруг Том беше дијагностициран со рак на грлото во 2009 година и лекарите се сомневаа дека тоа е поврзано со истиот вид на ХПВ како и нејзиниот карцином. Актерката истакна дека го цени нејзиниот живот уште повеќе бидејќи таа и нејзиниот сопруг се соочиле со сериозна болест.

„Јас сум многу благодарна што сум жива и здрава и мислам дека ако можам да помогнам и да го дадам тој подарок на друго лице со тоа што ги охрабрувам да направат преглед, тогаш сторив нешто“, заклучи таа.