Нивната смрт ги шокираше сите: Ова се познатите ѕвезди,чии живот згасна пребрзо.

4 септември, 2020
тоше

Трагедијата што најмногу го шокираше целиот регион секако беше смртта на македонскиот пејач, Тоше Проески. Почина во 2007 година на само 26 години, кога се враќаше од настап. Тоше важеше за еден од најдобрите пејачи на овие простори, неговите песни се слушаат и денес, а до смртта издаде вкупно седум албуми. Некои од неговите песни се објавени постхумно, вклучувајќи ги и оние на англиски јазик.

Во 2008 година, двајца локални големи уметници го напуштија овој свет. Тоа се Дино Дворник и Соња Савиќ.

Хрватскиот фанк музичар имал само 44 години кога починал поради комбинација на лекови за смирување, спиење, лекови против болки и антидепресиви. Зад себе ги остави сопругата Даниела и ќерката Ела, а обожавателите на неговата музика сè уште го одржуваат споменот на славниот музичар.


Српската актерка Соња Савиќ почина само една недела откако го прослави својот 47-ми роденден. Според официјалниот извештај, таа починала од предозирање, а за време на завидната кариера била наградувана на филмскиот фестивал во Венеција за улогата во филмот „Животот е убав“. Покрај ова, таа е позната и по улогите во филмови: „Ние не сме ангели“, „Шеќерна вода“, „Мајстор и Шампита“, „Како не успеа рокенролот“ и многу други, а глумеше во над 50 филмови.

Пејачот Љубиша Стојановиќ Луис исто така беше убиен на автопатот Суботица-Белград во 2011 година. Веста за неговата смрт ги остави сите во шок, оставајќи сопруга, четири сина и две ќерки. Неговиот син Марко, кој го зеде уметничкото име на неговиот татко Луис, денес е популарен музичар. Повеќето од песните на Луис се безвременски хитови и се омилени на сите прослави и таверни, а интересно е што овој пејач своевремено учествуваше во Беовизија, заедно со групата „Фламингоси“ и ја претставија песната „Луд летен танц“, заземајќи го првото место на ова натпреварување .

За жал, 2011 година не беше само фатална за Луис. Пејачот Дарко Радовановиќ (35) исто така загина во сообраќајна несреќа кај Белград, оставајќи ги зад себе сопругата и малата ќерка. Хитот што го отпеа со својата колешка Ивана Селаков, „Ако зависи од мене“, беше прогласен за дует на годината за 2010 година. Дарко се натпреваруваше и на „Беовизија“ во 2003 година, со песната „Се срамам“.

Актерската легенда, Драган Николиќ, го напушти овој свет на 11 март 2016 година, по долга битка со болест на дигестивниот тракт. Без легендарната Гага, тешко дека можевме да замислиме филм или серија, а некои од неговите позначајни улоги се во: „Семејно богатство“, „Нож“, „Ранет орел“, „Грабеж на третиот рајх“, „Бел костум“, „ Слава на Ивко “ и многу други, а неговата кариера ја одбележа улогата на Флојд. Кога починал, Гага имала 72 години.

Во јануари оваа година, актерката Неда Арнириќ исто така не напушти на 66 години. Долго се бореше со депресија, а пред неколку години доживеа несреќа откако падна од балконот, од кој се опоравуваше и што остави последици по нејзиното здравје. Неда глумеше во над 110 филмови и играше над 40 улоги во претстави.