Нов хит: Се отвара ресторан за една личност во која секој плаќа колку што сака

3 мај, 2020
Naslovna

Во ерата на коронавирусот, снаодливоста и имагинацијата на угостителот расте повеќе од кога и да било. Еден одличен шведски пример е ресторанот Bord för en, кој треба да се отвори во Ранстер, на околу 350 километри западно од Стокхолм. Како што сугерира името (Табела за еден), ресторанот ќе смести само едно лице.

Сопствениците Расмус Персон и Линда Карлсон го дизајнираа идеалниот концепт за секој што сака да се дистанцира од другите луѓе и целосно да се посвети на уживање во храната. Единствената маса во ресторанот ќе се наоѓа на 50 метри од кујната, или куќата каде што ќе се готви.

Bord för en ќе добие само едно лице секој ден, на кое нема да му биде понудена храна од келнер. Јадењата ќе бидат доставени со голема корпа суспендирана од јажето помеѓу прозорецот на кујната и масата. Сопственикот Расмус Персон е исто така обучен готвач кој ќе го направи менито според сезонските и локалните состојки.

Иако менито ќе се менува од ден на ден, ресторанот ќе има еден постојан појадок, ручек и вечера. Готвачот најави дека гостите ќе можат да нарачаат јадења како што се: Ракејк (шведска палачинка од компири, крем, кавијар и шумски билки) и црно и жолто (пире од жолти моркови и ѓумбир, путер од лешник,крокети од пченка), како и десерти од шумски состојки, од овошје до зачини.

Картата за пијалоци ја потпишува Јоел Седербак, чија лента е на списокот на 50-те најдобри во светот. Цените ќе зависат од добрата волја на гостите, кои сами ќе одлучат колку пари сакаат да остават. Јадења, прибор за јадење и трпеза после секој гостин ќе бидат добро дезинфицирани, така што нема страв од инфекција со коронавирус.