Новак донесе одлука да не игра повеќе тенис: Јелена откри како го убедила да се врати и да доминира!

14 мај, 2020
Naslovna

Сопругата на најдобриот тенисер на светот откри шокантни детали од неговата кариера!

Јелена Џоковиќ изјави дека во 2018 година, по шестмесечна пауза поради проблеми со лактот, Новак донесе одлука да престане да игра тенис.

Тој се врати само по долго закрепнување и немаше самодоверба затоа што беше елиминиран во првото коло од Мајами, па затоа цврсто реши да стави крај на професионалната кариера.

Не му беше лесно бидејќи долгата пауза остави белег врз него, претежно ментално.

– Тој ми рече да се откаже. Тој загуби во Мајами, тоа беше навистина ужасен пораз по што ги собра сите нас и рече „луѓе, јас завршив со ова“. Во тој момент мислев „што?“, И тој едноставно рече „да, тоа е тоа“ – му рече Јелена на американскиот новинар Греам Басинџер и продолжи:

– После тоа, тој рече дека треба да разговараме со спонзори. Тој рече: “Сакам да бидам искрен со нив. Не знам дали се откажувам од тенис една година или засекогаш. Кажи им дека ако сакаат да останат со мене и ако не сакаат, тоа е во ред. Само сакам сите да бидат во ред со ова”. … ” Десет цели дена, Новак застана зад својата одлука и живееше како да престане да игра.

– Мислам дека живеел десетина дена со фактот дека никогаш повеќе нема да игра – откри Јелена.

Како во една реченица се разбуди во него незадоволство и гордост

И тогаш, Новак замина на годишен одмор со сопругата и децата. Јелена и Стефан играа тенис еден ден, а Новак сакаше да им се придружи.

– Кога ќе одлучи дека сака да престане да игра тенис, тоа значи дека тој веќе не сака да го гледа или да игра на забава. Тој ми рече дека не сака повеќе да работи со тенисот.

– Јас се зањубив во тенисот и најдов стара машина за топки, играв, Стефан ги собра за мене и ги помина. За Новак, тенисот стана товар. Но, кога виде колку е забавно и јас и Стефан, и тој седеше без патики, без маичка до него … го праша „дали можам да добијам и рекет“, а јас му реков дека ја донел својата одлука и дека сега треба да си замине, теренот е за нас, дека сега е наше време.

– Го задевав. Но, Стефан инсистираше тато да размени неколку топки со него. Новак стана и го испроба и сфати дека не се чувствува лошо. Игравме малку и после тоа тој секој ден повторно одеше на терен со децата – вели Јелена и додава:

– На последниот ден одмор, тој конечно се облече како што треба, ги облече своите тениски чевли и рече: „ќе го повикам Марјан и ќе го замолам повторно да ми биде тренер“. – И сè после тоа е историја – сопругата на Новак ја заврши приказната, а сите знаеме што се случило следно – неверојатното враќање и доминација на српскиот тенисер и светски рекет број еден.

Кога паѓа премногу ниско, тогаш се крева

Сопругата на Новак Џоковиќ, исто така, рече дека нетрпеливоста скоро го чинела Новак неговата кариера, но дека тој успеа да се крене од пепелта како феникс.

– По операцијата на лактот, Новак беше нетрпелив. Тој побрза да се врати на нивото од порано, но немаше резултати.

– Сите му рековме да забави, но тој се присилуваше себеси и принудувајќи … Тој рече: „Не сакам да забавам“, тој сакаше сè премногу брзо и тој паѓаше, паѓаше и паѓаше. Тој е како феникс. Тој мора да падне целосно ниско, да изгуби сè за да се крене.