Објавена листа на 100 највлијателни лица: заедно со истакнат имунолог и медицинска сестра од прва линија, раперката која ја шокираше јавноста исто така e на списокот

23 септември, 2020
o_14762244_1024

Списанието „Тајм“ ја објави својата листа на 100 највлијателни луѓе во годината. Оваа година тие ќе имаат вкупно осум различни насловни страни на кои се појавуваат луѓе кои завршија на врвот, а меѓу нив имаше и неколку неочекувани лица.

Покрај реномираниот американски имунолог д-р Ентони Фаучи, на списокот се и музичарот The Weeknd, извршен директор на Alphabet Sundar Pichai, медицинската сестра Ејми О Саливан, актерката Габриел Унион и кошаркарот Двајан Вејд, претседателот на Тајван Цаи Инг-Вен и основачот на Black Lives Matter Patrisse Кулерс, Алиша Гарза и Опал Томети, но и пејачката која неодамна ја потресе јавноста со провокативна песна Megan Thee Stallion.

Бидејќи списокот беше објавен среде пандемија, не е изненадувачки што во неа беше вклучен имунолог, кој е веројатно најпознатото лице за американската јавност кога станува збор за борбата против коронавирусот, но и Ејми О’Саливан, медицинска сестра „од прва линија“ која веќе 18 години години работи во амбуланта во центарот на Бруклин.

Што се однесува до коментарите на објавената листа, многумина изразија изненадување што се вклучени The Weeknd и Megan Thee Stallion.

Неговиот хит Blinding Lights го сруши рекордот како најдолговечен хит во топ 5 на топ-листата на Billboard Hot 100, додека Megan Thee Stallion ја провоцираше јавноста на почетокот на оваа година со песната „WAP“.

Додека многумина сметаат дека тоа е чиста провокација, а експлицитното видео навистина предизвика нешто поконзервативни членови на општеството, песната е всушност химна на женската сексуалност и феминизам, велат поборниците. Затоа, среде борбата за еднаквост, раперката се најде на оваа респектабилна листа.