Од најголемиот шармер од 90-тите години до проблематичниот актер: Тажната приказна за Метју Пери кој денес е непрепознатлив!

1 мај, 2020
Naslovna

Метју Пери ги освои срцата на публиката ширум светот со улогата на симпатичниот Чендлер Бинг во познатата серија „Пријатели“.  

Славната личност, во екот на популарноста, еднаш заработи 1 милион долари по епизода на „Пријатели“ и беше номинирана за Еми награда четири пати.  

Но, неговиот живот надвор од центарот на вниманието е доста проблематичен. Во 1990-тите, додека се снимаше серијата, тој се бореше со алкохолизам и дрога. За да ги влоши работите, тој имаше големи проблеми со депресијата.  

„За мене беше многу осамено време затоа што се борев со алкохолизам. Го имав овој проблем уште пред„ Пријатели , но тоа е болест која напредува“, рече тој.  

Во 1997 година, тој доживеал несреќа на скијање, што предизвикало неговите лекари да препишат силни лекови против болки кои создаваат зависност.  

„Ги зедов и се чувствував подобро од кога било. Имав голем проблем со апчиња, како и со алкохол. Не можев да престанам“, призна тој во една прилика.  

Актерот пробал да се излекува неколку пати и, наводно, бил исфрлен заради несоодветно однесување.


Покрај проблематичниот животен стил, славната личност имала и сериозни здравствени проблеми, а во 2018 година, поради перфорација на дебелото црево, тој имал итна операција во Њујорк.   Денес, во својата шеста деценија, Метју Пери не личи на шармерот каде жените го обожаваа. Турбулентниот живот и нарушеното здравје очигледно оставија последици.  

Тој е фотографиран на улиците на Њујорк неколку пати во занемарена мода.

Неуредниот изглед, заострената коса и изгубениот поглед ги шокираше и ги загрижи минувачите.

Инаку, продолжението на серијата „Пријатели” со оригиналните актери, кои ќе добијат хонорари од 2,5 до 3 милиони долари, требаше да започне со снимањето во март, но беше одложено дополнително поради пандемијата.