Оставена од родителите, злоставувана во бракот: Потресната животна приказна за најголемата дива досега – Тина Тарнер! (ФОТО)

15 октомври, 2020
231191_profimedia0527334722_ls

Ненадмината рок-дама

Таа има осумдесет години и сè уште е најдинамичната соул и рок-пејачка во историјата на музиката. Дефиницијата може да изгледа претерана, но долгата кариера на Тина полна со фантастични успеси зборува многу.

Иако веќе не е млада, оваа уметница сепак има неверојатен сексапил, како на самиот почеток, кога пееше во групата Ike & Tina Turner Revue кон крајот на 50-тите. Отсекогаш била препознатлива по неверојатно енергичните настапи и големата способност да ја воодушеви публиката на уникатен начин, како што претходно не успеала ниту една друга жена на музичката сцена.

Продаде 200 милиони плочи, освои осум Греми награди, списанието Roling Stoun го стави на списокот на Бесмртни – најдобри изведувачи на сите времиња, го освои своето место во Музејот Rock and Roll Hall of Fame и ја освои наградата Grammy Hall of Fame Award.

Непослушна фризура, груб и секси глас, најдобри нозе во светот на шоу-бизнисот, така публиката ја гледа Тина Тарнер, а таа вели: „Луѓето мислат дека сум секси. Прашајте ги луѓето во мојот тим, моите музичари или придружни вокали, сите тие ќе ви кажат дека сум срамежлива. Никогаш не би си дозволила прекумерни влијанија или одредени движења, јас сум прилично старомодна. Никогаш не сум пиела, никогаш не сум пробала дрога, работев само цел живот, работам напорно “.

Тина Тарнер е родена како Ана Ме Булок на 26 ноември 1939 година во Натбуш, Тенеси. Мајката Зелма била работник во фабрика, а нејзиниот татко Флојд Ричард бил свештеник Баптист. Кога имала десет години, нејзината мајка ги оставила неа и нејзината сестра Алена, а три години подоцна, татко ѝ го сторил истото. За сестрите се грижела нивната баба, по чија смрт заминале кај нивната мајка во Сент Луис. Таму, Ана посетуваше средно училиште „Самнер“, а навечер често одеше во ноќни клубови со сестра си.

Во клубот Imperial, како 17-годишна девојка, го запознала блуз-гитаристот Ајк Тарнер, кој таму настапил со неговиот бенд „ Kings of Rhythm “. Ана беше подеднакво воодушевена од Ајк и неговата музика, а кога ја слушна како пее, тој ја покани да се приклучи на групата и таа наскоро стана постојан придружен вокал.

Имала 18 години кога започнала да пее со Ајк и била позната како Little Ann и ја заборавила поранешната желба да стане медицинска сестра. Во 1960 година не се појави пејачот кој требаше да ја сними песната A Fool in Love, па Ана го стори тоа за него, иако Ајк немаше намера да ја задржи во групата. Кога го слушна нејзиното беспрекорно толкување, го смени мислењето и плановите. Песната стана голем хит и го зазеде второто место на американските топ листи, Ана го смени своето име во Тина и стана препознатлив симбол на бендот на Ајк.

Наскоро, Ајк и Тина исполнуваа мали и големи ноќни клубови, каде што публиката не доаѓаше толку за песните колку за неверојатно спектакуларните настапи на енергичната Тина. Светската слава ја стекна со исклучително забележителен настап на концертот на Ролинг Стоунс во 1969 година, каде Ајк и Тина свиреа како пред-бенд, а Мик Џегер, многумина тврдат, оттогаш имитира некои движења на Тина на сцената.

„Тина е едноставно фантазија на секој човек, таа е божествена, луда, шик. „Со Тина, едно лице се чувствува како да е во состојба да ја надмине најсилната бура“, рече легендарниот пејач на Ролинг Стоунс.

Ајк Тарнер беше исклучителен музичар и мозок на целиот тим, но и зависник од алкохол и дрога, посесивен и многу склон на насилство. Тој честопати ја тепаше Тина, ја тераше да настапува болна, мамеше на секој чекор, па затоа парот честопати беше мета на медиумите. Постојано вознемирување, престој во болница, операција на носот по тепање и обид за самоубиство конечно ја принуди Тина да го напушти во 1976 година.

По уште една расправија, избега полна со модрици од хотелската соба. Во џебот имала само 36 центи и картичка за гориво и се криела со пријателка во следните неколку месеци. Бракот официјално заврши во 1978 година, а Тина не бараше ништо, ниту пари ниту недвижен имот, таа само сакаше да го задржи уметничкото име што и го даде Ајк, бидејќи тоа беше неговото презиме.

Се приближуваше кон четириесет години, зад себе имаше неуреден живот, полн со тешки и понижувачки моменти, но ништо не можеше да ја натера да се двоуми да започне од почеток. Во својата автобиографија Јас, Тина директно го обвинуваше Ајк за постојана злоупотреба, болна посесивност и употреба на дрога. Според таа биографија,е снимен филмот What’s Love Got to Do with It??

„Кога го погледнав, навистина бев лута затоа што многу работи беа погрешно претставени. Но, тогаш жените што го гледаа филмот почнаа да ми приоѓаат и да ми кажуваат како после него имаа храброст да стават крај на насилните бракови или дека филмот им помогна да се чувствуваат подобро. Јас сум многу горда на тоа “.

Во 1978 година, Тина Тарнер го издаде соло албумот „ Rough “, кој не постигна голем успех, ниту, пак, Love Explosion следната година. Разочарана, таа скоро целосно се повлече од музичката сцена и претежно настапуваше во ноќни клубови. Мудриот деловен потег беше појавување во шоуто Hollywood Nights со Оливија Њут-Џон: со помош на австралискиот менаџер Роџер Дејвис, перформансите на Тина значително се подобрија, потсетувајќи на одличните настапи на Род Стјуарт во тоа време. Друг пресврт во нејзината кариера се случи во 1983 година, со појавувањето на албумот Let’s Stay Together, кој постигна голем успех во Европа и беше на шестото место на британските топ листи. Capitol Records сакаше да сними нов албум, а Private Dancer беше снимен за рекордни 14 дена. После тоа, во 1984 година, ништо не можеше да ја спречи Тина Тарнер до денес, имаше голем број награди, успеси, концерти, соработки со Дејвид Боуви, Брајан Адамс, Мик Џегер, Ерик Клептон, Ерос Рамацоти, улога во филмот Луд Макс 3.

Тина е мајка на два сина – Крег (роден 1958 година), од врската со Рејмонд Хил, саксофонист од групата на Ајк и Роналд (роден 1964 година), од врската со Ајк, а тука се и Ајк Јуниор и Мајкл, од бракот на Ајк со Лорејн Тејлор кои таа практично самата ги порасна. Првиот син се роди пред бракот со Ајк, со кого тајно се венчаше во Мексико во 1962 година, иако дури и само бракот на Тина не беше легален, бидејќи Ајк никогаш не се разведе легално од својата прва сопруга. После трауматско брачно искуство, таа немала сериозни односи, сè додека во 1985 година, на лондонскиот аеродром, го запозна Ервин Бах, најпознатиот германски продуцент и директор на музичката куќа ЕМИ. Од 1986 година живеат заедно, прво во Келн, а потоа во 1994 година се преселија во Швајцарија, на брегот на езерото Цирих. Двојката живее затскриен живот, далеку од медиумите, главно на релација Швајцарија – Франција (во вила во близина на Ница) – Англија.

Во 2000 година, таа започна турнеја „ Twenty Four Seven Tour “, нарекувајќи ја збогување, заклучувајќи дека по четири децении е време да се повлече од сцената: „Доаѓа време во животот кога веќе не е достоинствено да се биде рок sвезда. Сакам оваа турнеја да биде најголема и најдобра бидејќи сакам да одам во одличен стил. Не сакам да се влечам околу сцената од година во година, чекајќи некој друг да ми каже дека е време да заминам. Родендени со нула на крајот само ве тераат да размислите, тие служат за намалување на некои животни сметки “.

Осум години подоцна, на 1 октомври 2008 година, Тина започна повторно голема, турнеја на враќање! 50th Anniversary Tour. Во пресрет на нејзиниот 70-ти роденден, Тина Тарнер одржа турнеја на која шест месеци обиколуваше десет земји на два континента! Таа започна во Канзас Сити, одржувајќи 37 концерти во Америка за два месеци, а потоа продолжи во поголемите европски градови. Таа ги воодушеви публиката и критичарите со својот одличен перформанс и неверојатна енергија, на која можеа да ѝ позавидат двојно повеќе млади луѓе. По последниот концерт на турнејата, таа изјави: „Беше прекрасно, феноменално, исполнета сум со впечатоци. Публиката беше фантастична и затоа сум пресреќна. Ова беше вистинскиот начин да одбележам 50 години од мојата кариера “.