ОСВОЈУВА СО СВОЈАТА ЕДНОСТАВНОСТ: Помина низ многу трагедии во животот, па среќата ја најде во помагање на бездомниците и обичниот живот

6 септември, 2020
download (1)

Кијану Ривс го загуби својот пријател Ривер Феникс кој се предозирал, а потоа и детето кое го чекаше со девојката Џенифер Сајм и која наскоро починала. После тоа, неговата сестра се бореше со леукемија, која за среќа ја надмина.

Актерот, кој го прослави својот 56-ти роденден на 2 септември, остана едноставен и обичен, зад себе има тежок животен пат. Тој имаше три години кога татко му го остави него и неговите три сестри кои ги воспитуваа баба и дедо. Имено, мајката на Киану се посвети на својот љубовен живот, кој беше прилично бурен, па се омажи и се разведе четири пати.

Ривс одеше во три различни средни училишта, но на крајот не успеа да заврши. Причината беше неговата борба со дислексија и проблематичното однесување предизвикано од неговата семејна ситуација. Единствено што уживаше тогаш беше хокејот, но поради повреда мораше да се откаже од тоа.

Сепак, благодарение на тоа, тој се најде во актерството и ја израдува публиката ширум светот. Тој се прослави во 90-тите години со филмови меѓу кои „Брзина“ и „Матрикс“. Но, дури и во тој период, тој доживеа тешки моменти кога неговиот пријател и колега Ривер Феникс почина од предозирање и често се сеќаваше на него. “Тој беше голем човек и актер. Добро се сложувавме. Многу ми недостасува, честопати мислам на него”, рече еднаш Кијану.

По смртта на Ривер, актерот имаше друга тешка ситуација, бидејќи неговата сестра се бореше со леукемија. За среќа, таа ја доби таа битка, а Ривс покажа колку е благодарен со давање на милионите што ги заработи на болниците специјализирани токму за таа болест.

„Парите се последното нешто за кое размислувам, бидејќи само со досега заработеното можев да живеам во следните неколку векови“, рече тој.

Наскоро следеа нови трагедии за Кијану. Тој се вубил во колешката Џенифер Сајм со која чекал дете. Нивната радост при раѓањето беше заменета со бесконечна тага. Имено, Џенифер го изгуби бебето во осмиот месец од бременоста. Парот тешко се справуваше со тоа, а веќе претходно се одлучија да ѝго дадат името Ава на својата ќерка.

Таа трагедија ги уништи и нивните односи, па раскинаа. Тие останаа во пријателски односи, а Џенифер земаше антидепресиви за да ја ублажи загубата на детето. Поради дејство на дрога, таа почина во сообраќајна несреќа на 2 април 2001 година. Кијану немаше желба за врски и љубов долго по нејзината смрт.

Актерот конечно ја пронајде среќата со уметничката Александра Грант (46) која беше подложена на бројни критики во јавноста заради нејзиниот изглед. Но, мислењата на другите никогаш не го загрижиле Ривс, чиј имот се проценува на 360 милиони долари, иако повеќето не би го рекле тоа со оглед на тоа што тој не се истакнува со своето богатство.

Кијану не живее во вила како неговите славни колеги, носи обична облека, сака да вози метро и им помага на бездомниците со кои често пие пиво. Тој оди на црвениот тепих кога треба заради премиерата на филмовите и дури тогаш се облекува во поформална облека, а во секојдневниот живот носи обични комбинации што натераа некои лоши јазици да коментираат дека изгледа како бездомник.

Тој има репутација на голем хуманитарец и кога заработи 114 милиони долари на хитот „Матрикс“, тој даде 80 милиони на тимот за специјални ефекти и шминка. Додека некои актери се расправаат околу хонорарите и се откажуваат од проекти поради нив, Ривс се согласи на помала плата за филмовите „Замените“ и „Адвокатот на ѓаволот“, така што неговите колеги Geneин Хакман и Ал Пачино ќе добијат поголема сума, додека не го надмина буџетот.

Постои и позната приказна дека тој му помогнал на работник кој работел на конструкцијата на сетот „Матрикс“. Актерот слушнал дека е многу сиромашен и едвај го издржувал семејството, па му подарил Божиќен подарок од 20 000 американски долари. Нема никој што не сака да работи со него затоа што се сеќава на имињата на луѓето на снимањето и разговара со нив како да се стари пријатели.

Ривс нема телохранители и кога оди во театар седи меѓу публиката и не бара посебен третман за вездите. Актерот не е до слава и сака да оди сам во кино, а во 2010 година се појавија неговите фотографии каде јаде сендвич на клупа и изгледа тажно. Ова доведе до феномен на Интернет „Сад Киану“ и прогласување на 15 јуни за неофицијален ден на „Радувај се, Кијану“ на Фејсбук.

Киану обожава многу да чита, а еден од неговите омилени писатели е Марсел Пруст. Тој напамет ги рецитира сонатите на Шекспир и одби улога во „Хит“ на Мајкл Ман за да го игра Хамлет на театар во Канада. Патем, во април се појавија информации дека актерот планира венчавка со Александар, но тој сè уште не ги коментирал нивната врска или овие тврдења.