Ова е вистинското име на Боно Вокс

11 мај, 2020
Naslovna

Фронтменот на популарната ирска рок група У2 и активист за човекови права Боно, го слави својот 60-ти роденден во недела.

Боно е член на групата уште од средните училишни денови и го искористи своето признание за да се бори за решавање на глобалните проблеми, како што е олеснување на долговите за сиромашните земји.

Роден е во Даблин како Пол Дејвид Хјусон на католички татко и протестантска мајка, која починала кога имал 14 години.

Тој се приклучи на групата во 1976 година, кога одговори на рекламата во која тапанарот Лери Мулен бараше други членови. Тој го добил прекарот Боно Вокс после блиската продавница за слушни помагала.

Тој ги напиша повеќето песни за групата, често со политика и религија како главни теми.

Тој честопати ја користи својата слава за социјален активизам. Тој е главен портпарол на меѓународната група Помош за Африка, која се залага за прошка на долговите за најсиромашните земји.

Како дел од тогашната светска турнеја во 1997 година, У2 настапи во уништениот и ранет Сараево во 1997 година, што се доживеа како почеток на враќање во нормалниот живот и никогаш не беше заборавено, потсетува словенечката агенција СТА.

Американското списание „Тајм“ двапати го рангираше меѓу 100 највлијателни луѓе во светот, а во 2005 година, заедно со Бил и Мелинда Гејтс го прогласија за личност на годината.

Тој беше витез од Французите и Британците и неколку пати беше номиниран за Нобелова награда за мир. Фронтменот на групата, кој се најде на врвот на американските топ листи во 2017 година со албумот Songs of Experience и со тоа стана првата група што го стори тоа за четири децении по ред. Тој неодамна откри зошто носи очила за сонце. „Тоа не е заради уметничкиот каприц, туку заради глаукомот со кој се носам веќе 20 години“, изјави тој за „Гардијан“.