Ова не му требаше-Роџер Федерер на удар од јавноста поради расизам! Се подигна голема бура!(ФОТО)

30 мај, 2020
federer

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се најде под удар на јавноста и создаде проблем за себе за кој воопшто не му требаше. Само еден непотребен и невнимателен потег беше доволен за да се стави швајцарската јавност на „столбот на срамот“, и се дигна голема бура поради две реченици.

Имено, Федерер се најде под голем број критики во Австралија за неговата порака за поддршка за контроверзниот Алан Џонс, кој е познат по своите расистички активности. Според медиумите во Австралија, Џонс, кој бил домаќин на радио шоу, се пензионирал по 35 години работа, а Федерер му испратил јавно признание.

„Ти посакувам се најдобро во остатокот од животот. Честитки за успешната кариера“, рече Федерер во видео пораката и предизвика хаос во Австралија.

Видеото со спорната порака е отстрането од ЈуТјуб, но претходно беше емитувано на австралиската телевизија Скај, а исто така заврши на социјалните мрежи, каде се споделува гневно од Австралијанците. Џонс пред 15 години ги покани своите истомисленици на улиците во Сиднеј  и собра 5000 луѓе, кои ги нападнаа имигрантите и нивните потомци, и поради тоа тој не е омилена личност во Австралија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi