По 50 дена живеење на аеродромот во Њу Делхи, тој конечно отпатувал дома

14 мај, 2020
Naslovna

Германецот, кој живеел скоро два месеци во транзитниот дел на Меѓународниот аеродром во Делхи, конечно се качи на летот за Европа во вторникот. Во случај да потсетува на филмот „Терминал“ во кој глуми Том Хенкс, 41-годишниот Германец беше во транзит, но беше заглавен во Њу Делхи кога Индија ги прекина летовите поради пандемија на коронавирус.

Мажот го напуштил Ханој на 17 март и пропуштил лет за Истанбул. Индија ги прекина летовите како дел од мерките за ограничување на коронавирусот во наредните денови, објасни полицискиот службеник Јадав. Германецот, чија приказна беше објавена во медиумите во понеделникот, успеа да полета за Амстердам во вторникот наутро.

„Тој резервираше лет на КЛМ за Амстердам. Ние немаме идеја која е неговата крајна дестинација“, рече портпаролот на аеродромот Тушар Макар. Индиската аеродромска полиција соопшти дека мажот им рекол дека постои можност тој да добие кривична пријава во својата земја и дека затоа одби да патува. Индија не му издаде виза, бидејќи рече дека има кривично дело.

Мажот поминал 50 дена сурфајќи на Интернет, разговарал со пријателите и семејството на неговиот мобилен телефон, скитал во терминалот и комуницирал со персоналот за безбедност и поддршка на аеродромите.

„Му обезбедивме храна, вода, облека, паста за заби и други потреби. Тој спиеше на дополнителни кревети, на клупи, а понекогаш и на подот“, рече Јадав. Филмот „Терминал“, во режија на Стивен Спилберг во 2004 година, се базира на вистинската приказна за човек роден во Иран, кој со години живееше на терминалите на аеродромот „Чарлс Де Гол“ во близина на Париз.