По смртта на Надаревиќ се донесе одлука за судбината на „Луд, збунет, нормален“

19 декември, 2020
Mustafa-Nadarevic

Дали му најдоа замена?

Смешната серија „Луд, збунет, нормален“ ќе остане запаметена како последен актерски ангажман на легендарниот Мустафа Надаревиќ, кој почина на 22 ноември од рак на белите дробови на 77-годишна возраст. Со улогата на Изет Фазлиновиќ, Мустафа уште еднаш го покажа целиот сјај на неговиот актерски генијалец пред да се изгаси на небото како светлечка уметност на комета. Со неговите заплети и дијалози „Луд, збунет, нормален“, тој можеше да ги насмее сите генерации, а по веста за неговата смрт, фановите почнаа да се прашуваат што ќе се случи со серијата. Дали воопшто може да се најде достојна замена за актер како Мустафа? Одговорот на тоа конечно го даде сценаристот на серијата Федја Исовиќ.

„Официјално, по смртта на Мустафа Надаревиќ, нема да се снимаат нови продолженија на серијата „Луд, збунет, нормален“, го потврди Феша она што повеќето фанови го претпоставуваа. Исовиќ уште порано рече дека без Надаревиќ, таа серија немаше да има смисла, затоа оваа одлука да се запре снимањето е дефинитивна. Да потсетиме, Мустафа имаше незаборавни улоги во филмовите „Татко на службено патување“, „Веќе видено“, „Ничија земја“, „Долга темна ноќ“ и „Нафака“. Живеел и работел во многу градови на поранешна Југославија, а поголемиот дел од животот го поминал во Загреб. Според сопствената желба, тој беше погребан на Мирогој со неговото потесно семејство.

Веста за неговата смрт шокираше многу обожаватели, колеги и пријатели кои преку социјалните мрежи се простија од одличниот театарски и филмски актер. Една од најемотивните пораки ја испрати 59-годишниот актер Емир Хаџихафизбеговиќ.

„Денес во 12 часот еден голем човек и актер се пресели во подобар Свет. Мој пример и мој брат. Моето актерско алтер его Мустафа Надаревиќ. Пред скоро 40 години, првпат работевме во филмот „Татко на службено патување“ од Емир Кустурица. Работевме во Словенија, Хрватска, Македонија, каква актерска величина беше … Ние ја правевме култната серија „Луд , збунет,нормален“ 12 години и роман може да се напише од тој сет што траеше толку години. О Боже, колку ми е тешко. Драг мој, бескрајно ќе ми недостигаш. Ќе им недостасуваш и на сите оние кои те почитувале и сакале. Го молам Врховниот господар на сите светови да ти подари прекрасен рај и да шеташ во тој рај засекогаш. Те затворив во моето срце одамна и го фрлив клучот затоа што никогаш повеќе не ми требаше. Патувај, добар човеку, Мустафа Надаревиќ, и одмори се, брат мој “, напиша Емир по неговата смрт на својот Facebook профил.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi