ПОЧИНА ОД МЕШАВИНА НА ЛЕКОВИ! Стана познат како Дино Дворник, но малкумина ја знаат вистината за неговото име и ГОЛЕМАТА БОРБА ПРЕД СМРТТА

18 септември, 2020
screenshot_from_2020-09-17_18-02-29

Ретко кој го знаеше ова!

Дино Дворник остана запаметен како ненадминливиот крал на фанк музиката и остави зад себе многу непоминливи хитови кои и денес со задоволство се слушаат и пеат.

Неговиот татко беше познатиот актер Борис Дворник, но бидејќи Дино не беше заинтересиран за глума, тој влезе во светот на музиката, а наскоро се родија песните како што се: „Ti si mi u mislima“, „Hipnotiziran“, „Zasto pravis slona od mene? “,„ Lejdi “,„ Afrika “,„ Nadahnuce “и многу други.

Дворник почина во 2008 година, во раните 40-ти години, оставајќи ги зад себе сопругата Данијела и ќерката Ела.

Она што за многумина останува непознато до денес е вистинското име на Дино Дворник. Имено, тој беше роден како Миљeнко, но со текот на годините дури и неговите најблиски пријатели го нарекуваа исклучиво Дино.

– Мојот син почина тажен, несреќен и депресивен – рече неговата мајка Дијана по смртта на Дино.

Таа тврди дека колегите на Дино ги игнорирале последните десет години од неговиот живот, не сакајќи да соработуваат со него. Но, вистинската причина за менталната болка на Дино беше смртта на неговиот татко Борис Дворник, кој почина само шест месеци порано. Смртта на Борис го скрши Дино.

Веднаш започнаа приказни дека Дино починал од предозирање, но Данијела тврди дека Дино со години не се дрогирал. Ова беше потврдено со наодите од обдукцијата што покажаа дека тој починал во сон од мешавината на апчиња што ги земал.

– Почина од мешавина од тие апчиња, што ги зеде неколку дена пред неговата смрт. Земаше апчиња за спиење, седативи, лекови против болки, антидепресиви и повремено метадонска терапија. Според лекарите, неговото тело било во исклучително добра состојба и сите органи биле здрави. Хемискиот состав на овие таблети предизвикале компликации во дишните патишта и тој починал во сон – рече тогаш Данијела.