Почина Шон Конери, легендарниот Џејмс Бонд

31 октомври, 2020
2020-10-31T124115Z_679962323_RC2OTJ9DV7LF_RTRMADP_3_PEOPLE-CONNERY

Познатиот актер Шон Конери почина на 90-годишна возраст, објави Би-Би-Си. Тој починал во текот на ноќта во сон, на Бахамите, каде што бил, а наводно некое време не се чувствувал добро.

Шкотскиот актер беше најпознат по улогата на Џејмс Бонд, кого го играше во филмот седум пати. Конери беше прогласен и за најомилен актер во улогата на филмски таен агент 007 во истражувањето спроведено од британската агенција One Poll.

Доби Оскар, две награди Бафт и три Златни глобуси.Британската кралица го прогласи за витез во 2000 година.

Конери се залагаше за независност на Шкотска и беше член на Националната партија на Шкотска.

Тој се повлече од филмот во април 2011 година, а својот деведесетти роденден го прослави во август.

Сер Шон Конери е роден на 25 август 1930 година во сиромашен кварт во Единбург. Дебитираше за театарот во Лондон во 1951 година, а три години подоцна на телевизија. Првата значајна улога ја имаше во филмот во 1958 година во филмот „Another Time, Another Place“ со Лана Тарнер.

Првиот филм во серијата за британски таен агент беше „Dr. No“ (1962), проследен со „Од Русија со љубов“ (1963), „Goldfinger“ (1964), „Операција гром“ (1965), „Само двапати се живее“(1967) и„ Дијамантите се вечни “(1971). Тој повторно го играше Џејмс Бонд во филмот „Никогаш не вели никогаш“ (1981) и никогаш повеќе не беше познат агент.

Улогата на ирскиот полицаец Мелоун во филмот Недопирливи (1987) му донесе Оскар и Златен глобус. Играше исто така во филмот Индијана Џонс и последната крстоносна војна (1989). Тој беше награден со Награда за животно дело во 2006 година. Сер Конери се обиде и како продуцент.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum