Погледнете што се случува кога едно изолирано племе првпат ќе види белец

26 април, 2020
Племе.2

Генијалното видео открива како човекот реагира кога тие првпат гледаат навидум вообичаени работи, како што се огледала, натпревари, ориз или метал …

Со правилниот пристап, знаење и подготовка, средбата со изолирани племиња и „модерниот“ човек не треба да биде лошо или опасно искуство за никого. Доказ за ова е, меѓу другото, истражувањето на белгискиот научник Jean-Pierrea Dutilleuxa, кој, во својата богата кариера, веројатно останал запаметен за снимките што биле направени во 1970-тите.

Дутилекс остварил контакт со изолирани племиња во Папуа Нова Гвинеја. Како и во приказната за човекот кој постојано ги посетувал Сентинелс, племе што беше во фокусот на светот пред една и пол година за одбрана на нејзината територија, убивајќи го американскиот мисионер Џон Чау, белгискиот истражувач претпазливо им пристапил на домородците, и се подготвил многу однапред со подароци кои најпрво ги исплашиле, а потоа ги воодушевиле жителите на дождовната шума.

https://www.youtube.com/watch?v=5aV_850nzv4&feature=emb_logo

Генијалното видео открива како една личност реагира кога првпат гледаат навидум вообичаени работи, како што се огледала, натпревари, ориз или метал. Откако ја стекнал довербата кај мештаните, овој „бел дух“ дистрибуирал лек за маларија, за која знаел дека е голем проблем кај племето, а покрај научните истражувања, го едуцирал ова племе и за тоа колку често и какви количини на лекови да се зема за искоренување на болеста.

https://www.youtube.com/watch?v=yHjYxgvnMEE&feature=emb_logo

После многу претпазливост, членовите на племето се опуштиле и со задоволство му кажале на Белгиецот сè што го интересирало и лесно го објасниле нивниот јазик. Погледнете повеќе културни и други шокови во придружните видеа и уживајте, бидејќи секоја секунда е скапоцен материјал.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=451&v=R3r_JhOV00s&feature=emb_logo
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi