Полускапоцени камења имаат влијание на квалитетниот живот:Дознајте кој е за вас според хороскопскиот знак

9 мај, 2020
Насловна

Она што, за жал, го исполнува нашиот секојдневен живот во овие бурни времиња е стресот. Разни настани имаат влијание врз количината на стрес што го чувствуваме и страдаме, почнувајќи од поголемите животни настани, преку промени и трауми, сè до финансискиот статус. Она што може да ни помогне да воспоставиме рамнотежа во телото се полу-скапоцените камења. Тоа нè штити од лошата енергија, ја чисти нашата аура, може значително да го подобри квалитетот на животот. Секој хороскопски знак одговара на одреден полу-скапоцен камен, дознајте кој е вистинскиот за вас!


Соколово Око одговара на овен, близнаци и водолија. Придонесува за гледање на вистинската вистина и дава можност да простува и да се разбере. Помага да се биде над проблемот, ја ослободува психата од странски влијанија.

Тигрово Око е за близнаци, рак и стрелец. Ја подобрува животната енергија, има антидепресивно и смирувачко дејство. Помага кај пациенти со проблем на црниот дроб со астма и бронхитис. Заштитува од магии и црна магија.

Оникс е за јарец, лав, стрелец и аквариус. Тоа им помага на раст на косата, ги зајакнува ноктите, ја подобрува циркулацијата на крвта, особено за оние кои страдаат од ладни раце и нозе. Болестите на очите, глувоста и ушите, како и чувствителноста на промени во времето и апатија може да се ублажат и излечат со оникс.

Розовиот кварц е најдобар за бик, рак, девица и коза. Ги охрабрува луѓето кон безусловна љубов кон себе и кон другите. Особено е корисно за луѓе кои се изложени на емоционален стрес. Придонесува за слабеење, помага при заболувања на кожата предизвикани од психосоматски нарушувања. Ја забрзува циркулацијата.

Малахитот е за шкорпија и јарец. Олеснува ревматизам, болка во ‘рбетот, зглобовите, грчевите (срцето, мускулите, менструацијата), штити од сите видови на зрачење. Го олеснува породувањето, помага во намалување на крвниот притисок, делува на дијабетес, астма, артритис, епилепсија, фрактури, отечени зглобови, израстоци, гадење, вртоглавица, тумори, оптички нерв, панкреас, слезина.

Аметистот е погоден за шкорпија, стрелец, водолија и риба. Привлекува изобилство и богатство, па затоа често се користи како поддршка во игри на среќа. Помага при менструални проблеми,ја зајакнува меморијата, го регулира крвниот притисок и се користи против дебелината. Ги смирува нервите и го штити срцето.

Цитринот најдобро одговара на енергијата на близнаци, девици, вага и водолија. Се користи против депресија, поттикнува добро расположение, ја крева самодовербата. Донесува повеќе енергија и моќ, го зголемува либидото и носи големи резултати на сексуалното поле. Дава најдобри резултати ако ги носат обајцата партнери.

Планинскиот кристал е за овен, рак, лав и јарец. Ги чисти крвните садови, ја олеснува работата на срцето, помага во спречување на срцев удар, внесува кислород во мозокот и го стабилизира крвниот притисок. Донесува енергија, ја намалува треската, отокот и дијареата. Помага во намалување на температурата, ја ублажува болката и го зајакнува имунолошкиот систем.

Халкедонијата е за хороскопските знаци на близнаци, шкорпија и стрелец. Тој е амајлија за поздрав организам. Заштитува од слабост, меланхолија и разни видови на болести. Помага при болки во грлото, главоболките, треска, настинка, кашлица, гнојни рани. Стимулира формирање на црвени крвни клетки и функција на коскената срцевина. Тоа влијае на подобрување на општата состојба на организмот.

Хематит е амајлија за овни, вага, шкорпии и јарци. Има чудесен ефект врз крвта, штити од скоро сите заболувања на крвотокот, анемија, леукемија, ја регулира изградбата на организните клетки и престанува со крварење. Помага при намалување на крвниот притисок и го регулира нивото на шеќер во крвта.

Тиркиз е создаден за бик, стрелец, водолија и риба. Помага при сите видови на зависности, кошмари, стравови, заболувања на кожата, како и болести на грлото и респираторни заболувања. Ги штити забите и вилицата од кариес и периодонтитис.