„ПОРАДИ ТОА СТАНАВ НАЈЛОШИОТ ЧОВЕК, ТАТКО И НЕПРИЈАТЕЛ“ Животна исповед на Мајкл Даглас: Болеста е моја казна за сите гревови од мојата младост, само едно не можам да си простам…

25 септември, 2020
ketrin i majkl_1000x0

Уште една ужасна фаза во животот на актерот.

„За разлика од другите деца, јас немав класично детство. Не трчав по улици ниту спортував. Ретко ги гледав мајка ми и татко ми, бидејќи тие беа на снимање нон-стоп, додека мене ме чуваа луѓе вработени во филмски компании. Сакам да кажам дека пораснав во филмски студија каде сите ми ласкаа затоа што татко ми во тоа време веќе беше актерска легенда“.

Синот на актерската легенда е роден на 25 септември 1944 година во Њу Џерси како најстар син на актерката Дијана Дил и нејзиниот славен колега Кирк Даглас. Веќе како момче, тој одлучи да глуми, иако не е изненадувачки со оглед на тоа што тој практично порасна на сцената и сетовите. ‘

“Да се ​​има славен татко помага за многу работи, можете полесно и лежерно да го организирате вашиот живот, но тешко е да се изградите како личност. Професионално, тоа беше најважниот момент во мојот живот”, рече Мајкл Даглас во едно интервју.

Двократниот добитник на Оскар имал несреќа на скијање во раните осумдесетти години, па по тешката повреда на ногата и бројните операции, тој не дејствувал цели три години затоа што бил скоро приврзан за кревет, а токму во тој период нашол утеха во алкохолот. А подоцна, бараше излез во дрогата, што, според него, не му донесе ништо, само илузијата што всушност беше „пекол“.

“Под дејство на дрога живеете во нереален свет и сè ви изгледа едноставно убаво, а всушност вие сте во пекол. Долго време не сакав да си признаам на себе дека имам проблем, а потоа еден ден сфатив дека станав лош сопруг и татко и најлош пријател „призна тој.

Мајкл Даглас се лекуваше околу 10 месеци во центарот на Сиера Тусон. Таму, тој целосно се промени и сфати дека проблемот, всушност, е во него. И денес редовно посетува психијатри, нагласувајќи дека престанал да размислува за дрогата.

По 23 години брак, Мајкл и Диандра решија да го прекинат бракот и да му стават крај. Иако се шпекулираше дека причините се насилно однесување и прељуба, Дијанда не даде такви изјави. Таа еднаш изјави дека тој е тежок човек полн со себе, со кого понекогаш е невозможно да се справи, а оскаровецот се согласи со тоа.

Само неколку месеци по разводот, Мајкл Даглас реши повторно да се ожени, овој пат со својата 25-годишна помлада колешка Кетрин Зета-Џонс, во која, како што сака да зборува, се вљуби на прв поглед кога се сретнаа во Франција.

“Можам да кажам дека сега сум среќен човек и дека имам сè што ми треба. Кетрин е прекрасна сопруга и голем човек, ја сакам со целото мое срце”, откри во една пригода.

Во 2010 година беше објавено дека славниот американски актер Мајкл Даглас боледува од рак на грлото и дека ќе помине два месеци терапија. Подоцна во интервјуа изјави дека во борбата против ракот победил со помош на хемотерапија и неговиот неизлечив оптимизам.

“Оваа болест ја доживеав како казна затоа што кога бев мал не се грижев за своето здравје, пиев и пушев многу. Тоа е еден вид казна за сите гревови на мојата младост. Кога завршив со хемотерапија, лекарите ми рекоа дека сум добро, иако не се чувствувам многу силен. Секој ден го консумирам најдобриот лек на светот – насмевката на сопругата која ми дава сила да се борам и да победам затоа што сакам да живеам и да уживам во придобивките на моето семејство, рече Мајкл Даглас пред неколку години.

Камерон Даглас, синот на Мајкл, бил тинејџер во пеколот на дрогата. Тој првично беше дилер, но подоцна самиот стана зависник од хероин.

„Мразев сè што се случуваше во мојот живот поради дрогата, но едноставно не можев да запрам“, искрено рече Камерон во одличното интервју за списанието „People“.

Овој период беше многу тежок за Мајкл и продуцентот Диандра, тие се чувствуваа беспомошни и не знаеја како да му помогнат.

„Мислев дека ќе го изгубам“, опиша Даглас како се чувствувал можеби во најлошиот момент од животот.

Иако медиумите постојано пишуваа дека поради прељубата, Кетрин и Мајкл Даглас ставаат крај на бракот, кој трае 20 години, познатите актери не обрнуваат многу внимание на тоа, нагласувајќи дека медиумите можат да пишуваат што сакаат.

Холивудскиот актер Мајкл Даглас неодамна помина низ огромен стрес и тага кога го загуби татко му Кирк Даглас. Меѓутоа, ако им се верува на пишувањата на странски медиуми, тој минува низ друга тешка фаза во животот бидејќи се разведува од холивудската убавица Кетрин Зета-Џонс.

Во март годинава беше напишано дека Кетрин реши да поднесе барање за развод од Даглас, поради смртта на неговиот татко, таа наводно не се решила на тој чекор. Сепак, социјалните мрежи ги негираат овие обвинувања.