Премиерката беше гостин на телевизија, кога сè започна да се тресе: „добро се дрма“

25 мај, 2020
Naslovna

Во времето кога земјотресот со јачина од 5,6 степени го погоди Велингтон, Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, даваше интервју во живо на телевизијата Newshub па камерата ја сними нејзината реакција.

Таа го прекина домаќинот Рајан Бриџ и објасни што се случуваше во зградата на парламентот во Велингтон, каде што беше, јавува АП.

– Изгледа дека имаме земјотрес, Рајан. Се тресе добро, гледате дека работите се тресат зад мене – рече изненаден Ардерн, кој потоа брзо се собра и го продолжи интервјуто.

Таа рече дека е на безбедно место и дека нема висечки рефлектори над неа, со оглед дека е во една конгресна сала.


Ардерн, која успешно ја водеше борбата против вирусот корона во Нов Зеланд, изјави подоцна дека во моментот кога го почувствувала земјотресот, мислата поминала низ главата: „Дали се шегуваш?“

Земјотрес со јачина од 5,6 степени ја потресе областа Велингтон синоќа околу 20 часот по локално време, а епицентарот беше на околу 90 километри северно од градот. Земјотресот беше почувствуван низ целата земја, но засега нема информации за повреди или материјална штета.