Принцот Хари бил пренесен во психијатриска клиника

20 мај, 2020
Насловна

Дали принцот Хари бил итно примен на психијатриска клиника во Калифорнија заради посттрауматско стресно нарушување, познато и како ПТСД? Списанието Глобус тврди во нов број дека е.

Сопругот на Меган Маркл, наводно, доживеал нервен слом, што е резултат на стресот што се насобрал од 1997 година, кога неговата мајка принцеза Дајана беше трагично убиена во сообраќајна несреќа.

Неговата состојба се влошила со текот на годините, особено откако поминал 10 години служење во војската, а „падот што се истурил низ стаклото“ било одвојувањето од кралското семејство, многу тежок потег што тој го направил за да ја заштити својата сопруга Меган од британската јавност и медиумите кои не беа во нејзина корист. И самиот во еден момент призна дека не сака Меган да се случи она што му се случило на неговата мајка. Но, тој несебичен и машки чин дојде со цена, која тој сега се чини дека ја плаќа со престој во психијатриска клиника.

Еден постар член на кралското семејство, кој посака да остане анонимен, објасни што се случува со 35-годишниот принц, кој се пресели со семејството во Лос Анџелес, каде карантинските мерки сè уште траат.

Самиот Хари призна дека не може да верува колку неговиот живот се смени и се сврте наопаку. Меган го принуди да ги напушти семејството, пријателите и татковината за да може да го следи нејзиниот сон да стане холивудска актерка – но тоа се претвори во неговиот најлош кошмар “, рече изворот.

Тој додаде дека Хари се чувствува изгубен и осамен затоа што нема пријатели во Лос Анџелес. „Единствените луѓе што ги гледаат се sвездите на А-листата со кои Меган се обидува да се дружи за да започне нејзината кариера и да стане суперsвезда“, рече тој, опишувајќи како се случи нервниот слом на Хари.