Принцот Вилијамс и Кејт ги тужат новинарите за ова озборување

1 јуни, 2020
хтфхгх

Принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон, ќе го тужат весникот „Татлер“, кој објави приказна наречена „Катерина Велика“.

Кејт беше на насловната страница на списанието, а во долг текст, авторите критикуваа сè, од нејзиното однесување, преку нејзината тежина, до децата што ги има со Вилијам.

Основата на текстот бел наводна кавга и конкурентна врска со Меган Маркл, кој го напушти кралското семејство заедно со принцот Хари.

Кејт ја нарекоа пијана, премногу уморна, се сугерираше дека има нарушување во исхраната, а бизарниот текст исто така вели дека принцот Вилијам е „опседнат“ со нејзината мајка Керол, затоа што е „мајката што отсекогаш ја сакал“.

Текстот ја шокираше британската јавност, бидејќи таков потег се очекуваше од таблоидите, а не од пореномираното списание со кое претходно соработуваше кралското семејство, а според „Дејли меил“, членовите на семејството го читаа редовно.