Психолошки трикови кои ќе ви помогнат! Еве како можете да влијаете на другите луѓе без да изговорите ниту еден збор!

27 мај, 2020
psihologija1

Постои причина зошто авторите на класичната литература внимаваат толку многу на движењата на нивното тело, пишува Bright Side. Современите истражувачи докажаа дека до 93 проценти од информациите се пренесуваат невербално.Невербалната комуникација не е само говорот на тело и мимиките на лицето, туку и мириси и предмети што не опкружуваат. Ви претставуваме неколку трикови кои ќе ви  помагнат да влијаете врз луѓето околу вас да кажете ни збор.

Ова ќе ви помогне да воспоставите добра врска со личност што не ја познавате. Времето што ви е потребно за да ја видите бојата на нивните очи е точно времето што ви треба за добар контакт со очите. Според психолозите, тоа треба да трае од три до пет секунди. Ако воопшто не ги гледате во очи или минувате повеќе од девет секунди во гледање во нив, може да се чувствуваат непријатно. Исто така, насмејте се со очите додека ги гледате во нивниот нос. Ова е центарот на областа на социјалниот контакт. Ако ја погледнете областа под носот, тоа може да биде упаѓање во нивната приватност,а ако погледнете погоре,тоа веќе ќе се смета за обид за  вршење притисок.

Не започнувај разговор со нова личност веднаш, остави им малку време

Откако ќе остварите контакт со очи, не започнувајте разговор веднаш. Одвојте неколку секунди за да го прикачите палтото, отворете ја торбата, наместете го столот. Ова ќе му даде на лицето неколку дополнителни секунди да го реализира својот прв впечаток за вас. И за време на разговорот, тие нема да изгубат фокус сè додека не забележат нови работи за вас, затоа што веќе имаа доволно време да разгледаат добро.

Допирањето на стаклото на чаша може да укаже на привлечност

Психолошките експерименти покажуваат дека допирањето на цилиндричните предмети изгледа како знак на привлечност. Ако една девојка сака да му покаже на некој дечко дека се грижи, само треба да допре дел од својата чаша. Истото ќе работи со молив или дури и прстен со кој може да се игра.

Ако некој ви кажува непријатни работи, погледнете го во челото

За да избегнете разговор со токсична личност која сака да ви каже дека вашата фризура изгледа лошо, само погледнете го челото на личноста. Овој поглед покажува јачина. Дури и ако не се чувствувате сигурни, овој едноставен трик ќе ви помогне брзо да ги искористите предностите.

За да паузирате за време на разговорот, направете механичко движење

Ако ви биде побарано да донесете одлука и ви треба некое време да размислите, започнете со чистење на очилата. Овој гест изгледа механички и личноста најверојатно ќе мисли дека размислувате за одговорот и трпеливо ќе го чека. Ако не носите очила, направете некој друг обичен гест, на пример, можете да го проверите копчето на кошулата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi