Пушеше 40 цигари на ден, пиела, а потоа го променила животот и стана шампион во боксот

7 мај, 2020
naslovna

Не е срамота да се најдете во дното на животот, без надеж, без визија, срам е да не се обидете да го промените животот.

Токму тоа го стори Шенон Кортни, британскиот шампион во бокс.

Важно беше да се смени пристапот

Шенон има 26 години и во 2015 година работеше во паб, пушеше 40 цигари на ден, пиеше… Но, тогаш сакаше да смени нешто и отиде на бокс да изгуби тежина.

-Најдов дека боксот и боксот ме најде мене во вистинско време – изјави Шенон за ББС Спорт.

Ги фрлила цигарите во корпа за отпадоци

 Во 2015 година, Кортенај работеше во еден паб, пушеше 40 цигари на ден, пиеше и јадеше нездрава храна како пица. И тогаш таа реши да ослабе барем малку, па отиде во бокс клуб.

– По првиот ден во клубот, сè се смени. Излегов од салата, ги фрлав цигарите во голема корпа кај влезот и оттогаш не сум запалила повторно.

„Отидов дома да направам пилешка салата за вечера, што беше неверојатно за мене“, рече таа.

Убиец со лице на дете

И покрај нејзиното неискуство, фановите и промотерите наскоро ја забележаа нејзината сурова сила и агресивен, напреден стил на борба.

Таа беше преименувана од боксерскиот новинар „ Убиец со детско лице“ по аматерска тепачка.

Три години по нејзината прва борба, таа потпиша професионален договор

„Знаев дека лицето ќе одговара за професионалниот бокс“, вели таа.

-Женскиот бокс е во својот врв последниве години благодарение на успехот на ирскиот олимписки златен медал и светски шампион Кети Тејлор, најатрактивната боксерка денес, и Британката Ниол Адамс, првата што освои златен медал во боксот на Олимпијадата.

Кортенај цени и верува дека другите борци го отвориле патот за неа, смета дека сето ова во овој спорт ќе работи во нејзина корист.

– Телото ми е сè уште свежо, немам толку потрошено колку што можат другите. И бидејќи јас играм спорт само четири или пет години, ја сакам секоја секунда од тоа.