Queen се враќа: Повторно на прво место, по 25 години!

18 октомври, 2020
квин

„Live Around World“ е нивниот десетти албум, и првиот на кој пее Адам Ламберт, кој се приклучи на групата во 2011 година. Секако, тој е и првиот албум на групата без Фреди Меркјури.

Ламберт првпат настапи со тапанарот Роџер Тејлор и гитаристот Брајан Меј на Американски идол во 2009 година, а две години подоцна тие започнаа да снимаат на концерти.

Овој албум се карактеризира со поп-хитови „Радио Га Га“, „Ние ќе ве трескаме“ и „Ние сме шампиони“, од концерти низ целиот свет. Турнејата на бендот беше откажана поради коронавирусот, па на овој начин тие сакаа да ја изразат својата благодарност и лојалност кон фановите.