Работел како градежник, сакал да стане свештеник, a на крајот доби Оскар и стана еден од најплатените актери: Метју Меконахи го опиша својот невообичаен пат до славата

22 октомври, 2020
1332520

Неговата глума не беше ниту негов прв, ниту втор, ниту десетти избор, а денес зад себе има Оскар и повеќе од 60 филмски улоги. Тој е еден од најбараните и најплатените холивудски актери и скоро и да нема човек на планетата што не би го препознал

Метју Меконахи го опиша својот нетипичен пат до славата, неговото трауматско детство со токсичниот брак на неговите родители и промената на неколку занимања пред да ја избере глумата, на многу искрен, отворен и провокативен начин во својата нова книга „Greenlights“. Во неа, згора на тоа, тој пишува за својот љубовен живот и му благодари на Бога, важна алка во неговиот живот, што му ја испрати сопругата Камила Алвеш, со која имаше три деца.

Расте во Тексас со бурниот брак на неговите родители

Роден е во Увалде, Тексас како најмлад од трите сина на учителката Мери и сопственик на бензинската пумпа „Џим“. Тој се опишува себеси во книгата како несакано дете затоа што неговите родители го планирале првиот син долго време, а потоа го посвоиле вториот, а Метју дошол непланиран и неочекуван. Како што опиша во дел од книгата, неговата мајка мислела дека има тумор, а всушност таа беше во петтиот месец од бременоста. Неговиот татко Џим не бил присутен кога се родил, пиел во еден локален бар, а само ѝ рекол на сопругата да не го вика Кели.

Метју напиша многу во неговата биографија за односот со неговиот татко, за кого кажа дека бил многу строг и дека им требало многу време да остварат пријателски контакт.

„Бев непослушно дете, на сите им беше јасно, а понекогаш дури и жалев што ќе направев нешто. Татко ми не би ме поштедил од ќотек ако сум виновен. Всушност долго време бев во страв, но сакав да му се докажам. Имав неколку прилики да се изразам и да му докажам дека пораснав во маж, а единствено кога ме сфати сериозно беше кога се тепав со обезбедување во еден клуб. Мислам дека дури тогаш тато и јас кликнавме и станавме пријатели “, објасни Меконахи.

Она на што славниот актер исто така посветува големо внимание е врската на неговите родители, која е многу бурна во најголем дел од времето. Тој го опишува тоа многу живописно во реченицата која гласи: „Мајка ми и татко ми се венчаа трипати и се разведоа двапати“.

Метју во книгата потврди дека често бил сведок на семејно насилство, токсичен однос и недостаток на комуникација, но сето тоа не оставило премногу трага кај него и денес тој лично има фантастичен брак со згодната Бразилка Камила Алвез.

Како средношколец, Метју бил просечен ученик и започнал на крајот од школувањето и го завршил со одлични оценки, со што успеал да се запише на посакуваниот колеџ во далечната Австралија. Тој сакаше, како што вели, промени во животната средина, општеството и сакаше да ги преиспита своите можности.

Престој во Австралија и чести промени на работното место

За време на неговиот студентски живот во Австралија, тој промени многу од понудените работни места на пазарот. Така, во еден момент работел како келнер, а потоа на шалтер во банка, поправал бродови, а исто така правел фотографии. Тој не застана тука, па ја проба својата рака како градежник и на крајот како играч на голф.

Ништо од ова не го задоволуваше целосно, а потоа тој започна да ги доведува во прашање неговите соништа. Знаејќи дека верата и христијанското воспитување го следеле од самиот почеток, тој дури размислувал да биде ракоположен.

„Бев во криза на идентитет. Ми требаше отпор за да најдам основа, нешто што морав да го надминам, дисциплина на која морав да се придржувам, чувство на цел, за да можам подобро да го одржувам здравиот разум на необичното место каде што бев. Тогаш решив да станам вегетаријанец. Вечерав лист салата прелиен со сос од домати. Станав многу слаб и започнав да тренирам. Покрај тоа, почнав да верувам дека мојот животен повик е да станам монах. Направив планови да одам во Јужна Африка и да одам по патот на Нелсон Мандела.“

Токму во оваа криза на идентитет се пронајде Метју и денес, со големо доцнење, вели дека токму тоа му требало. Одењето во Австралија го обликуваше. Подоцна дознаваме дека Австралија ќе му биде судбина кога ќе се сретне со фаталната Камила.

Први актерски улоги, вроден талент за камера и романтични комедии

По враќањето во родниот Тексас, Метју потпиша договор со локална агенција, но тој всушност започна како модел за раце. Потоа ја доби својата прва улога во филмот „ Dazed and Confused “, а токму тогаш се роди неговата позната фраза „ Alright, alright, alright “, што ја обележа неговата кариера. За неа, актерот тврди дека дошла прилично спонтано кај него, во страв од аудицијата и сè што го чека пред продукцијата.

„Тоа е филм во кој мојот лик имаше само три сценарија, филм на кој работев само три недели. Сега, 28 години подоцна, тие зборови ме следат насекаде. Луѓето ги кажуваат. Луѓето ги крадат. Луѓето ги носат на себе, на капи и маици. Луѓето ги тетовираат на рацете и внатрешните бутови. Неверојатно“.

Несомнено, кој ја следи актерската кариера на Метју Меконахи знае дека тој е мајстор за романтични комедии и дека токму тие го вивнаа во sвездите, обезбедувајќи му заработка и статусен симбол. На крајот на краиштата, луѓето го обожаваат поради нив.

„Сакам романтични комедии. Јас лично уживав кога можев да им понудам на гледачите нешто пријатно, романтично и едноставно бегство од стрес, момент кога тие не треба да размислуваат за ништо, само гледаат како момчето ја брка девојката, паѓа, па станува и конечно ја освојува. Ја зедов диригентската палка од Хју Грант и истрчав со неа“, објасни добитникот на Оскар, а потоа додаде:„ Уживав во снимањето романтични комедии, а нивните плати изнајмуваа куќи на плажите на мојот одмор. Јасно ви е дека не би успеал да направам такво нешто како момче од работничка класа и да останам во Тексас. Затоа сакам комедии, без разлика како професијата ги категоризира.“

Без оглед на сè, разноврсниот Метју во еден момент во текот на 2000 година беше заситен од слава, Холивуд и глума. Мислеше дека треба да проба и некои други работи што ги сака, а тоа се патувања, спорт и музика.

„Сакав да ја сменам професијата. Размислував колку патувањето ме радува и колку научив за време на нив. Сакав да станам патописец, а потоа дури и да размислувам за спортска кариера. Отсекогаш сонував да станам фудбалски тренер, а потоа моите мисли се претворија во добар професор “, пишува овој одличен актер во својата фасцинантна биографија. На крајот, врз неговата одлука да остане во Холивуд најмногу влијаеше неговата сопруга, а потоа и двете мали деца за кои мораше да се грижи. Затоа денес, по многу улоги, тој го реализира својот амбициозен план и предава филмски предмети на Универзитетот во Остин, неговиот роден град.

Љубовта кон неговата сопруга Камила, исполнување во татковска улога и стабилност на семејството

„Се запознав, се забавував и сериозно се забавував со неколку прекрасни жени во мојот живот, со кои и денес сум пријател, но на крајот сите тие беа попатни станици, без долг престој. Во триесеттите години, започнав да барам животен партнер, најдобра пријателка и мајка на идните деца. Ја барав долго време, но потоа кога застанав, таа се појави“, вели за себе овој славен заводник кога зборува за својот љубовен живот.

Метју е во брак 15 години со поранешната манекенка Камила Алвез, а тој ја запозна за време на снимањето на филмот „Како да се ослободите од дечко за десет дена“ во Австралија. Тоа беше судбоносна средба, а Камила таа загатка што недостасуваше во неговиот живот.

И денес тие имаат прекрасен брак кој Метју го опишува вака: „Петнаесет години подоцна, јас сè уште сакам состаноци само со неа, сепак сакам само да се разбудам покрај неа наутро и да заспијам навечер“.

Тој се присети во својата книга Меконахи и моментот кога дозна дека ќе стане татко за прв пат. Во тоа време тој сè уште не беше оженет со Камила, што најмногу ја налути неговата побожна мајка.

Свадбата и веридбата чекаа уште неколку години бидејќи овие две лица знаеја колку се стабилни нивната врска и љубов. Дури по раѓањето на најмалото, трето дете, Метју реши да клекне на колена. Тоа се случило откако нивниот постар син прашал зошто мајката носи различно презиме.

Камила и славниот актер се венчаа во 2012 година и организираа тридневна прослава за најблиските 88 гости.

Оскаровецот на крајот од својата книга вели дека постигнал три од поставените десет животни цели, а тоа е да се освои Оскар, да стане татко и да ја задржи саканата сопруга покрај себе. Судејќи според бројот на неисполнети, можеме да очекуваме уште многу работи од овој 50-годишник.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum