Рапер објави видео во кое полицијата употребува електрошок врз неговиот татко: ‘Вака нѐ третираат!’

12 јуни, 2020
raper

BBC пишува дека полицијата потврдила дека биле на таа адреса со цел да се спроведе истрага и апсења како дел од долгорочната акција за решавање на проблемот со испорака на дрога поврзани со сериозни насилства.

Британскиот рапер Wretch 32 (35) на својот Инстаграм профил објави видео од полицијата која употреба електричен шокер на неговиот татко во неговата куќа, поради што тој паднал по скалите.

– Ова е начинот на кој полицијата ги третира 62-годишните мажи во Тотенхем. Но, овој е мојот татко сега – напишал раперот во описот на видеото во кое полицијата првично влегува во куќата.

Тогаш во видеото се слуша гласот на жената која вели: ‘Не ме допирај, не се противам, те молам не ме допирај’. Но, полицијата продолжила да влегува во куќата. Полицијата го употребила електро шокерот кај еден постар човек кој паднал по скалите и лежел неподвижен додека полицајците ја проверувале неговата состојба.

Откако раперот ја објави снимката, полицијата одговори на тоа. BBC пишува дека тие потврдија дека биле на таа адреса за да спроведат истрага и апсења, како дел од долгогодишната акција за решавање на проблемите со испорака на дрога поврзани со сериозни насилства во округот Харинги.

– На таа адреса е уапсен 22-годишен маж, а подоцна беше обвинет дека поттикнувал друг да изврши кривично дело. Кога полицајците влегоа во собата, човекот се симна и одеднаш почна да се движи кон полицајците. На него му било наредено да остане таму каде што бил, но продолжил да се движи, по што полициските службеници користеле електричен шокер, изјави портпаролот на полицијата.

Повикана била и брза помош, но на мажот не му требало понатамошно лекување.

– Овој инцидент беше на темелен увид од страна на нашето одделение за професионални стандарди и не е констатирано кршење на правилата – додаде полицијата.