Резервирано за милионери: Каде јадат некои од најбогатите луѓе на светот?

3 мај, 2020
Naslovna


Приватните авиони се во сопственост на најбогатите луѓе во светот, а тие се претплатени на Elite Traveler, списанието Private Jet Lifestyle, чиј просечен читател „тежи“ 32 милиони долари. За да дознаете од што уживаат нивните читатели, Елита Травел објавува годишен список на најдобри ресторани од страна на богатите.

На елитниот список на најдобри ресторани посетени од богатата публика на Њујорк, дефинитивно издвојува победа. Но, на списокот направен од 600.000 милионери, спаѓаат и Швајцарија, Италија, Шпанија, Франција …

Познатиот германски ресторан Сварцвалдстубе во Баерброн, кој се наоѓа на осмото место на списокот, беше трагично убиен во пожар. Меѓу 10-те омилени ресторани на кои јадат Елита Патниците, сите имаат три Michelin ѕвезди.

1. Restaurant de L’Hôtel de Ville; Лозана, Швајцариј Готвач: Франк Џованини

2. Alinea; Чикаго, САД   Готвач: Грант Ахац

3. Eleven Madison Park ; Њујорк, Сад   Готвач: Даниел Хумм

4. Osteria Francescana; Модена, Италија  Готвач: Масимо Ботура

5. Azurmendi ; Ларабетзу, Шпанија   Готвач: Енеко Атса

6. Per Se ; Њујорк , Сад   Готвач: Томас Келер

7. The Restaurant at Meadowood ; Св. Хелена, Калифорнија, Сад   Готвач: Кристофер Костов

8. Restaurant Guy Savoy; Париз, Франција   Готвач: Гај Савој

9. Le Bernardin ; Њујорк, Сад   Готвач: Ерик Риперт

10. El Celler de Can Roca ; Гирона, Шпанија  Готвач: Џоан Рока