Роџер Федерер најави дека ја заврши сезоната!

11 јуни, 2020
дгдффдх

Роџер Федерер, еден од најдобрите тенисери на сите времиња, објави дека ја заврши сезоната. Швајцарецот изјави дека мора да помине низ уште една операција.

Федерер ќе помине низ операција на десното колено на крајот на февруари, но ќе мора да изврши уште една. „Драги обожаватели, се надевам дека сте безбедни и здрави. „Пред неколку недели, направив чекор назад во врска со моето закрепнување, па морав да одам на друга брза артроскопска процедура на десното колено“, рече Федерер. Посочи дека ќе ја повтори постапката од 2017 година. „Сега планирам да го искористам потребното време за да бидам 100 проценти подготвен да играм на највисоко ниво. Ми недостигаат навивачите и Турнејата, но едвај чекам да видам се што е на програмата на почетокот на сезоната 2021 година. Се најдобро, Роџер “, истакна Федерер. Швајцарецот, моментално четврти најдобар тенисер на планетата, со ова потврди дека сигурно нема да се натпреварува во текот на 2020 година, ако тоа воопшто е можно. Во текот на оваа година, тој одигра само еден официјален турнир – Австралија опен, каде што беше елиминиран во полуфиналето од Новак Ѓоковиќ.