Рок легендите и понатаму на врвот: Најслушани изведувачи и бендови и понатаму остануваат оние постарите, еве кој е број еден

14 јули, 2020
Annotation 2020-07-14 135133

Единствено изненадување на листата е “поновиот бенд” – Imagine Dragons.

И во 2020 година, обожавателите на рок музиката им останаа верни на класиците. Ultimate Classic Rock пренесува дека во првата половина од годината “старите, добри рокери” и понатаму се најслушани.  

Најсилната сила на рокот Битлси, остануваат на прво место, ги следи Queen на второто, Fleetwod Mac на четвртото и Metallica на петото место. Единствено изненадување е “поновиот бенд” на рок листата- Imagine Dragons кој се смести на третото место.  

Петте рок албуми кои оваа година се најјаки на стримот исто така им припаѓаат на рок класиците.

Прв е албумот на Queeno – Greatest Hits, потоа Елтон Џон со Diamonds, Chronicle, Vol. 1 од Creedence Clearwater Revivala, Journey Greatest Hits  Rumours Fleetwood Maca.

Број еден на листата рок песни е “Believer” од Imagine Dragonsa, а ги следат “Don’t Stop Believin’”, “Bohemian Rhapsody” од Queen, “High Hopes” (Panic! At The Disco) i “Hotel California” од Eagles.

Дури и радио станиците ја препознаа доминацијата на класиците па иако песната “High Hopes” на рок листата е најпуштана по етев, ја следат “Don’t Stop Believin’”, “Livin’ on a Prayer” (Бон Џови), “Every Breath You Take”  (Police) и “In the Air Tonight” (Фил Колинс).

Гледајќи ја вкупната статистика по прашање за најслушана музика во САД, рокот претставува 19.3 %. Во пресметката се вклучени стримингот, физичката и дигиталната продажба, а самиот музички жанр е втор најпопуларен во државата, после R&B/Hip-Hoр.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi