Роналдо, првиот фудбалер кој стана милијардер

7 јуни, 2020
окок

Португалецот, наводно, заработил 105 милиони долари минатата година (плата во Јувентус и договори за спонзорство) и им се придружи на голферот Тајгер Вудс и боксерот Флојд Мејведер на списокот на спортисти на милијардери.

Во исто време, Роналдо е меѓу четирите најплатени славни личности во изминатата година, веднаш зад Роџер Федерер, Кајли Џенер и Канје Вест. Се проценува дека Роналдо заработил околу 650 милиони долари само од неговиот договор во текот на неговата кариера, а остатокот бил заработен од бројни спонзорства.