Само Шер може да го стори тоа: Контроверзниот костум што ја носи дивата дури и во нејзината осма деценија од животот!

21 мај, 2020
ser

Неповторливата музичка дива Шер, родена како Черилин Саркисијан, денес го слави својот 74-ти роденден, а музичката икона во својата осма деценија од животот носи контроверзен костум од музичкото видео за песната “If I Could Turn Back Time” во која пее опкружена со море на ентузијастички насторени морнари.

Поминаа 31 година од легендарнотата песна “If I Could Turn Back Time”,а Шер сепак сеуште изгледа феноменално во еден од неговите најзаборавни костими. Поп-божицата, како што се нарекува таа, сепак носи малку помалку оскудна верзија на познатиот костум за настапи, и гордо покажува дека таа сè уште го има телото на божица во своите седумдесетти години.

Атрактивниот костум кој всушност е костум за капење, составен од две тесни ленти што покриваат стратешки места во предниот дел, додека ја покриваат само средината на задникот во задниот дел, го носеше раскошната Шер во видеото со црна кожа јакна, чорапи и тесни црни чизми. Под нејзиниот костум, таа носеше прозирно боди што го направи изгледот уште поголем предизвик.

Видеото е снимено во Лос Анџелес во петокот вечерта, 30 јуни 1989 година, на американскиот морнарички брод наречен Мисури, а во видеото се наоѓа и тогашниот 12-годишен син на Черин, Илија Блу Алман, кој свири гитара и носи темни очила и маица со Џими Хендрикс.

Американското Министерство за морнарство дозволи снимање на видеото на нивниот брод, бидејќи тие сметаат дека тоа е можност да се зголеми бројот на регрутацијата.

Костимот на Черин се покажа како многу контроверзен и многу телевизиски станици одбија да го прикажат видеото. МТВ беше првиот што го забрани видеото, а подоцна го покажа дури после 9 часот вечерта. И раководството на морнарството беше целосно изненадено од изборот на костуми на Шер и провокативната природа на видеото затоа што тие очекуваа пејачката да носи комбинезони, како што им беше кажано во преговорите со продуцентите.

Морнарите веќе беа на своите места и бендот започна да свири кога Шер се појави во ова неочекувано издание. Полковникот Стив Хонда од канцеларијата за врски со морнари во Холивуд побара од видео режисерот Марти Калнер да престане да снима и да ја убеди Шер да се облече нештп поконзервативно, но Калнер одби.

Баш песната “If I Could Turn Back Time”  се сметаше за големо враќање на Шер на сцената, а видеото е без сомнение во голема мерка одговорно за нејзиниот глобален успех.