Се спротиставил на погрешниот па добил невидено тепање

14 мај, 2020
Naslovna

На социјалните мрежи кружи видео од претставата снимена во Ричмонд (САД) во која учествувале двајца мажи. Според очевидци, висок човек со очила се вратил од работа и го паркирал неговиот мотор, а потоа му се приближил човек без кошула и почнал да го навредува.

„Тој го нарече секаков вид навредливи имиња и расистички навреди, и покрај тоа што и двајцата се бели“, рече очевидец и автор на видеото, кое досега го гледале повеќе од 13 милиони луѓе. После расправијата, маж без маица физички нападнал човек со очила, но тепачката станала еднонасочна кога „чашите“ испукале и добил кружен удар. Тој привремено ја донесе борбата до крај кога го удри напаѓачот во ребрата, но откако малку се опорави, човекот без кошула го нападна со стап. Иако успеа да погоди неколку пати, на крајот остана без палката.