Секој ден во изолација прави по 1 тетоважа – почнува да му снемува место за нови

4 мај, 2020
Naslovna

Крис Вудхејд секој ден правел по една тетоважа на своето тело откако се воведува карантин поради пандемијата на коронавирус. Сепак, тој наиде на еден проблем, тој почна да нема простор.

Речиси секоја педа од неговата кожа е покриена со тетоважи од различни стилови и теми. На неговото тело има коцки, палми, скорпии, вуду кукли… Пред изолацијата тој имаше околу илјада тетоважи, а сега направи уште 40.

View this post on Instagram

Self-isolation tattoo no.28

A post shared by Chris Woodhead (@adverse.camber) on

Секој ден, помеѓу 14 и 16 часот, Крис прави нови цртежи инспирирани од моменталната состојба во светот, а потоа прави чај и започнува да тетовира.

„Тетовирањето е терапевтско. Јас го тетовирам она што ми доаѓа на ум. Најмногу размислувам за оваа криза“, изјави Крис за Би-Би-Си.

Напиша „Кога ќе заврши ова“ на нога, и посвети една тетоважа на медицинските лица.

View this post on Instagram

Self-isolation tattoo no.14

A post shared by Chris Woodhead (@adverse.camber) on

View this post on Instagram

Self-isolation tattoo no.18 THANK YOU @nhswebsite

A post shared by Chris Woodhead (@adverse.camber) on

Една од тетоважите ја посветил и на Joeu Exotica од серијата на Нетфликс Tiger King