Селена Гомез испрати приватна порака до Цукерберг: „Имаме сериозен проблем“

20 септември, 2020
селена наслов

СЕЛЕНА ГОМЕЗ испрати приватна порака до Марко Закерберг обидувајќи се да го сврти вниманието на расистичката содржина и лажните информации на Фејсбук. Пораката ја објави на својот Инстаграм во петокот вечерта.

Покрај Закерберг, таа исто така му напиша на извршниот директор на Фејсбук Шерил Сандберг, барајќи од нив да се обратат внимание на „омраза, лажни информации, расизам и нетолеранција“ на нивните платформи.

“Помина веќе некое време откако седнавме на иста маса. Имаме сериозен проблем. Фејсбук и Инстаграм се користат за ширење омраза, лажни информации, расизам и нетолеранција. Ве повикувам двајцата да ни помогнете да го запреме ова”, напиша таа.

Таа ги повика да ги затворат групите и да ги блокираат корисниците кои шират говор на омраза и лажни информации и промовираат насилство. Таа е особено загрижена за лажните информации за изборите.

“Нашата иднина зависи од тоа, ова е изборна година. Не можеме да дозволиме лажни информации за гласањето. Мора да има проверка на фактите и одговорност. Се надевам дека ќе вратите што побрзо”, додаде таа.

Таа ја сподели пораката што ја испрати со своите 193,000 следбеници на Инстаграм откако голем број на познати личности како Ким Кардашијан и Наоми Кембел го бојкотираа објавувањето на Инстаграм во средата.

„Неточните информации споделени на социјалните мрежи сериозно влијаат на претстојните избори и ја поткопуваат нашата демократија и имаат сериозно влијание врз општеството“, рече Ким Кардашијан, која се приклучи на движењето како дел од кампањата # СтопЗаОмразаЗаПрофит, покрената од активисти за човекови права во Америка.

„Не можам да стојам и да молчам додека различни платформи дозволуваат говор на омраза и дезинформации да продолжат да се шират на нив“, напиша ѕвездата на реалното шоу.

Со 188 милиони следбеници на Инстаграм, Кардашијан има една од 10-те најследени сметки во светот и одлучи да ја „замрзне“ на 24 часа во средата.

Заедно со неа, Леонардо ди Каприо, Саша Барон Коен, Кери Вашингтон, Џенифер Лоренс, Кети Пери и Наоми Кембел одлучија да ги бојкотираат активностите на социјалните мрежи.

Актерот Ештон Качер, кој има милиони следбеници на социјалните мрежи, се приклучи на бојкотот и рече: „Овие платформи не се создадени за ширење омраза и насилство“.

Организаторите на кампањата #СтопЗаОмразатаЗаПрофит, започната во јуни, ги обвинуваат Фејсбук и Инстаграм дека не прават доволно за да спречат говор на омраза и да шират лажни информации. Групата е особено фокусирана на Фејсбук, а минатата година компанијата оствари профит од скоро 70 милијарди долари.

„Ние сме се поблизу до избори, кои би можеле да бидат едни од најважните во историјата“, се вели во соопштението на групата, додавајќи дека „промените што ги направи Фејсбук се опасно далеку од она што треба да се направи за да се заштити демократијата“…