СЕМЕЈСТВОТО КРИЕ „Протекоа“ информации за здравјето на Шумахер

27 септември, 2020
стори наслов

Неговата состојба сè уште е обвиткана со „превез на тајност“

Тешката животна драма за еден од најдобрите возачи на Формула 1 во неговата историја, повеќекратниот светски шампион Михаел Шумахер, не завршува. Имено, тој во 2013 година доживеа несреќа додека скијаше на француските Алпи. Информациите за неговата состојба се чуваат во тајност, па тој не е виден во јавноста по несреќата. Бидејќи неговиот напредок не се шири во јавноста, навивачите секојдневно стравуваат од нови можни вести, но исто така шпекулираат за состојбата на нивниот омилен спортист. Сега, сепак, во јавноста протекоа нови информации за состојбата на славниот возач, кои семејството се обидува да ги сокрие од јавноста.

Имено, Михаел Шумахер е малку подобар отколку што беше. ‘Тој е буден, дише и срцето има убав ритам. Тој веројатно може да седне, па дури и да направи неколку чекори, но не може да стори повеќе од тоа “, изјави неврологот Ерих Ридерер во документарецот на францускиот ТМЦ.

Иако зборовите на познатиот невролог ги воодушевија обожавателите на Шумахер, оваа состојба, додава тој, може да биде конечна. „Мислам дека ова е најмногу што може да стори. Повредите што ги здобил се трајни и нема процес што би го вратил на старо. Тој е во вегетативна состојба, буден е, но не реагира ‘.

За состојбата на возачот зборуваше и Елизабета Грегорачи, италијанска манекенка и поранешна сопруга на претприемачот Флавија Бријаторе, поранешна сопственичка на Бенетон, за кого Шумахер исто така возеше некогаш. ‘Тој не зборува. Тој комуницира само со очите и само три лица можат да го видат “, рече Елизабет. Иако информацијата не е потврдена, има големи шанси манекенката да ја кажува вистината, бидејќи нејзиниот поранешен сопруг е добар пријател на семејството Шумахер, па затоа треба да се претпостави дека тој и ги дал информациите додека тие се уште биле во брак.

За потсетување, Мајкл имаше сериозна несреќа на скијање во 2013 година кога беше со неговиот син Мик на Алпите. Тој ја удри главата во карпа по што беше пренесен во болницата каде што беше подложен на неколку операции. Тој беше во кома цели шест месеци, а потоа се разбуди во април 2014 година. Тој бил префрлен од болницата на приватна локација, а за него се грижи тим лекари кои, според некои извештаи, чинеле околу 130.000 евра неделно.

View this post on Instagram

Little black dress mood 🖤

A post shared by Elisabetta Gregoraci (@elisabettagregoracireal) on