ШАРАПОВА ГО ЗАМОЛЧИ НОВАК: Кога Ѓоковиќ ја спомна приказната за Дивац и Дражен, Маша го запре и го кажа ОВА!

7 мај, 2020
насловна 1

Најдобриот светски тенисер Новак Џokоковиќ зборуваше за Коби Брајант за време на интервјуто на Инстаграм со поранешната руска тенисерка и пријателка Марија Шарапова, а потоа спомена дека  документарниот филм за погинатиот ас на Лејкерс, кој настрада во хеликоптерска несреќа со неговата ќерка Џиана и седум други, дека тоа е еден од двата најдобри филмови, во ист ранг со „Еднаш браќа“.

– Тоа е приказна за двајца играчи од овие простори, тоа се Владе Дивац и Дражен Петровиќ – Ѓоковиќ започна да и објаснува на Шарапова:

– HBO го снимаше тој филм со Дивац. Од друга страна, Дражен Петровиќ беше најдобриот играч од поранешна Југославија. Тој беше убиен во сообраќајна несреќа, не се сеќавам кога, но има над 20 години. Играше во НБА, освои сребро со Хрватска на Олимпијадата во 1992 година против дрим тимот на Џордан. Тој и Дивац беа многу блиски. Тие беа цимери, неразделни. Тогаш започна војната.

Тогаш Шарапова го прекина Ѓоковиќ.

– Чекај, буквално ќе ми го раскажеш целиот филм. Е морам да гледам – ​​рече Русинката, а на нејзините зборови Ѓоковиќ повторно се надоврза:

– Секој треба да го гледа, тоа е сигурно.