Што е токсична позитивност и зошто експертите велат дека е опасна?

31 мај, 2020
дсфс


Постојат многу причини зошто може да се чувствувате лошо во моментот. Иако излеговме од изолација, тиражот на локални и глобални вести е постојан потсетник за коронавирусот кој продолжува да го разори светот. Загриженоста за здравјето, фрустрацијата за најблиските, осаменоста и финансиската неизвесност имаат огромно влијание врз менталното здравје, а дури две третини од луѓето признале дека во сето ова се чувствувале нервозни, депресивни, осамени или безнадежни – барем некое време.

Што е токсична позитивност?


Терминот „токсична позитивност“ постои веќе некое време, но се чини дека ни треба глобална пандемија за да се запознаеме со нејзините подмолни последици.

  • Објавите на социјалните мрежи се особено проблематични, во кои следното е напишано веднаш до една од пораките: Ако го објавите ова на вашиот профил, знам дека некој се грижи …
  • Секој покажува грижа и внимание на свој начин. Не постои само една точна.

Како и да е, овие натписи прават да се чувствувате лошо затоа што ве тера да мислите дека ако не сте позитивни на одреден начин и се грижите на тој начин, вие всушност правите нешто погрешно.

Токсична позитивност во време на Коронавирус

  • Ние сме бомбардирани со идеи за тоа како треба да го искористиме времето во изолација за да напишеме роман, да научиме странски јазик, да медитираме и дека ако не успееме во ова или не научиме нешто ново во тој период, ние всушност „не успеваме на тестот“

Ако луѓето најдат внатрешен мир и рамнотежа во сето ова додека беа затворени, тоа е за пофалба. Сепак, постојано промовирање на овој пристап, без оглед колку е намерно, може да стане многу токсичен.

  • Овие пораки фрлаат сенка на вознемиреноста и ужасните работи со кои сега се бори светот, а всушност нè лишуваат од правото да имаме лоши денови среде криза.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi