Сите ја сметаат за „луда“ бидејќи одбила бесплатна пластична операција: „Сакајте си го вашето тело такво какво што е, ВАШЕ СИ Е!“

12 август, 2020
befunky-collage_F72jFi4

Ребека Месарот работи на рецепција во агенција за недвижнини и се занимава маркетинг на социјалните мрежи, а нејзиниот пат кон прифаќање на сопствениот изглед и наоѓање самодоверба не беше лесен.

23-годишната Британка боледува од т.н. теренски синдром, ретко растројство на раст што предизвикува нејзините гради да бидат различни по големина. Така, едната дојка одговара на корпата А (1), а другата на корпата Д (4). Разликата е навистина очигледна и тешко е да не се забележи, дури и во поширока облека.

Но, Ребека ги прифатила своите несовршености и одбила бесплатна со која поламата града би се „пополнила“ и би била еднаква на поголемата, затоа многумина ја сметаат за „луда“.

Имено на оваа млада жена, која ја има поддршката на своето 22-годишно момче Кајл Офицер, важно ѝ е да покаже дека целта е да се сака своето тело такво какво што е, пренесува „The Sun“.

– Кога наполнив 13 години и влегов во пубертет, не можев да дочекам да пораснат градите. Но, тоа одеше побавно кај мене и се сеќавам дека мојата пријателка беше првата што ми кажа дека градите ми биле нееднакви по големина. Кога имав 15 години, погледнав во огледало и дури тогаш сфатив дека разликата е огромна. Посетив доктор, кој ми рече да не се грижам затоа што градите сѐ уште се развиваат – рече таа.

Едната страна од мене беше како планина, другата како рид, а јас бев тинејџер, секако дека ми даде комплекс, се сеќава таа.

Не можеше да најде градник што ѝодговара, нејзините врсници ја задеваа, а пресоблекувањето за часот по физичко образование беше кошмар.

View this post on Instagram

🙃 This is gonna sound really weird but PLEASE DO NOT SEND ME PICS OF YOUR BREASTS, OR ANYONE ELSE’S when talking to me about Poland Syndrome! Every month I receive so many kind messages from women who also have the same chest deformity as me and I love chatting with you all and hearing your stories or exchanging advice. For a lot of people, I’m the first person they’ve spoken to about their Poland Syndrome (other than their doctors) and I’m honoured that people feel comfortable enough to open up to me about their struggles. BUT every so often someone will send me proof of their chest deformity out of the blue, which I didn’t ask for, OR they’ll send me photos of someone they know’s chest, which I also didn’t ask for and that the person did not agree to be shared. This has happened multiple times, it isn’t just a one-off and I’m not mad, I’m just worried for your privacy by you sending me – a stranger – intimate photos of yourself online when either of our accounts could be hacked or you could send them to someone else who is trying to exploit you. Also, distributing other people’s intimate photos is illegal so please don’t do that either, I don’t want to be in trouble for having those photos in my Instagram messages. I don’t mean to seem rude to those people, I’m not mad or angry or upset with them, I’m just concerned and hope they understand why. I’m sure some creepy people out there will be thinking “damn I wish women would send me pics of their boobs” but I am not one of those people. I can understand why people might think they’d need to send proof or want my opinion on their chest but it’s really not necessary! I AM NOT a doctor or a specialist, I CAN NOT diagnose you and I DO NOT need to see it. BUT, I’m more than happy to just talk with you about your PS without photo evidence so please don’t be scared of messaging me if you need to reach out, I will always try and answer you and l’ll help with advice whenever I can, everything we talk about will be kept private, just please don’t send me photos of your chest! I don’t want or need to see it to believe you! 🙃

A post shared by Rebecca Butcher (@beccabutcherx) on

До 17-годишна возраст, таа веќе посети пет лекари кои ги прегледуваа нејзините гради и заклучија дека таа подоцна се развива. Тие ѝ дадоа протетски додаток да го стави во градникот на левата страна како градите би изгледале еднакво.

– На секои шест месеци ми ги мереа градите и правеа нов инсерт, а јас го мразам тоа. Мразев дека сум толку различна од сите други. Наскоро започнав да ги истражувам можните причини и се претворив во „медицински детектив“ – рече таа.

Притоа, наиде на терминот т.н. теренски синдром, состојба предизвикана од недостаток на развој на мускулите на едната страна од телото. Првенствено се карактеризира со недостаток на мускулен ѕиден мускул, прв пат забележан во 19 век. Според статистичките податоци, се појавува само 1 на 10 луѓе до 100 илјади, а честопати не се препознава сè додека симптомите не станат очигледни.

Луѓето кои имаат полски синдром имаат асиметрична телесна рамка, а знаците може да вклучуваат гради кои се појавуваат како конкавни, неразвиени или исчезнати брадавици на погодената страна и неразвиени гради кај жените. Реконструктивната (пластична) операција е најприфатлива опција за лекување на полскиот синдром – но на изненадување на многумина, Ребека го отфрли.

– Штом ги прочитав и ги погледнав фотографиите, знаев дека го имам. Тоа беше момент што ми го промени животот. Отидов на лекар и тој конечно, кога имав 18 години, се согласи дека тоа е мојата дијагноза – вели таа.

Наместо да ја кријам мојата состојба, решив да започнам канал на „Јутјуб“ во случај другите да бидат во иста ситуација како мене и да не знаат што не е во ред со нив, објасни таа. Затоа одлучила дека нема да биде предмет на потсмев, туку некој кој помага и промовира позитивен став кон сопственото тело.

– Моите момчиња, како и сегашниот Кајл, никогаш не ме исмевале за тоа. Кајл честопати вели дека ме сака за тоа што сум и е горд на мојата кампања за подигнување на свеста и мојата храброст “, рече таа.

Раскажувајќи ја сопствената приказна таа верува дека помогна да се изгради самодоверба.

– На крајот на краиштата, не би сакала да бидам во врска со некој кој смета дека совршени гради се идеалот за убавина. Не ме интересира таква површност – истакнува Ребека.

Откако сфатила дека им помогнала на многу луѓе да го прифатат сопственото тело, смета дека естетската процедура за изедначивање на градите би била чин на лицемерие.

Денес, таа веќе не користи инсерти за да го пополни градникот, но претпочита да носи спортски градници, затоа што тие ја поддржуваат и даваат подобра форма.

„Градите ме научија дека големината навистина не е важна и дека сите се убави на свој начин“, вели таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris