СКАНДАЛОЗНИОТ ЖИВОТ НА БРИЖИТ БАРДО, една од ретките актерки кои немаат ништо вештачко на себе: Се обидуваше да се самоубие три пати, а нејзиниот син го нарече ТУМОР!

24 ноември, 2020
392107_brigitte-bardot-396155-1920_f

Брижит Бардо, актерка која е запаметена по својата убавина и исклучителен талент, а малкумина знаат дека била длабоко депресивна и дека дури три пати се обидела да си го одземе животот.

Француската актерка ги опиша повеќето актерки кои јавно тврдеа дека биле сексуално злоставувани како „лицемерни, смешни и ирелевантни“ и ги критикуваше оние кои доаѓаат во улоги преку додворување.

Како што вели, имала сè, но била многу несреќна.

– Може да бидеш бос, но може да бидеш среќен. Навистина веќе неколку пати бев на работ на самоубиство. Имав сè, и бев несреќна – изјави Брижит Бардо.

Волшебна, сина, со правилни црти на лицето, полни усни и пеги на носот, Брижит ја полуде целата планета. Во дваесеттите и триесеттите години не се срамеше да се соблече и да го покаже голото тело. Ги остави мажите без здив, а некои успеаја да станат нејзини сопрузи.

Брижит е родена на 28 септември 1934 година во Париз како ќерка на домаќинката Ана Мари Мисел и индустријалецот Луис Пило Бардо.

Брижит живее во изобилство уште од дете. Нејзината мајка, како дете, ја запишала на балет, а потоа и на манекенство. Таа се појави на насловната страница на списанието „El“ во мај 1949 година. Четири години подоцна, оваа убавица стана пример за помладата генерација.

На 16-годишна возраст се запознала со Роџер Вадим, помошник режисер кој размислувал дали Брижит може да се појави во неговиот нов филм. Иако таа не ја доби улогата, парот лудо се вљуби и тајно се гледаше и покрај противењето на нејзините родители. Тогаш се обиде да се самоубие за прв пат, бидејќи не можеше да се омажи за Роџер се додека не наполни 18 години.

Таа се омажи за Вадим во 1952 година и тоа, на некој начин, беше нејзин влез во светот на возрасните и во светот на филмот. Вадим, кој работеше како фотограф и новинар, дури и во тоа време знаеше како да ги користи медиумите за доброто на неговата сопруга. Затоа Брижит украси бројни насловни страници на списанија, постојано појавувајќи се на телевизија и во светот на модата. Таа брзо стана „најфотографираната жена на светот“, без сè уште да глуми во ниту еден филм. Таа се разведе по пет години.

Во нејзиниот втор брак, Бардова роди син со актерот Жак Шарие, со кого не беше блиска бидејќи својата бременост ја спореди со тумор.

Веднаш штом дваесет и петгодишната актерка Брижит Бардо дознала дека е бремена, таа веднаш се обидела да најде лекар кој ќе изврши абортус. Но, во Франција ваквите операции беа забранети, па никој не се осмелуваше да го стори тоа. Актерот Жак Чарли беше татко на тоа дете, па ја убеди актерката да се откаже од абортус и да се омажи за него.

Последните месеци од бременоста беа вистински кошмар за Брижит Бардо. Фотографите ја опколиле куќата во која живеела, се во желба да направат уникатен кадар на бремената актерка. Брижит целосно престана да излегува, дури одлучи да се породи во стан затоа што се плашеше да оди во болница. Синот е роден на 11 јануари 1960 година. Момчето доби прекрасно француско име – Николас.

– Беше како тумор што ме јадеше, што го носев во отеченото тело – напиша подоцна актерката во своите мемоари. Брижит одбила да го храни бебето, бидејќи полудела поради „нехуманата улога на медицинска сестра“ што ја добила по раѓањето на детето.

Нејзиниот син никогаш не ѝ простил на изјавата, но тој не беше главната причина за нејзината несреќа, бидејќи само осум месеци по неговото раѓање, на нејзиниот дваесет и шести роденден на 28 септември 1960 година, таа по втор пат се обиде да се самоубие. Наводно, причината биле брачните проблеми што се појавиле во тоа време.

Нејзината куќа била опколена од новинари. Сите сакаа фотографија од младата мајка и новороденчето. Првата фотосесија се случи на првиот ден од раѓањето на бебето. Еден долгогодишен семеен пријател направи фотографии што ги објавија сите таблоиди.

Нејзиниот сопруг Жак Чарли се надеваше дека Брижит ќе има мајчински инстинкт, но љубовта кон својот син актерката ја покажа само за време на фотосесијата. Брижит се плашеше дека ќе го изгуби својот шарм кај машката популација и дека сите ќе ја гледаат како „мајка“. Детето ги почувствува нејзините сомнежи, па затоа ќе се расплачеше секогаш кога ќе го земеше во раце.

Брижит наскоро замина со актерот Сем Феј. Откако слушнал дека го оставила, нејзиниот сопруг поднел барање за развод и право самостојно да го воспитува својот син. На судењето, мајката одби да се грижи за бебето: Брижит сметаше дека некој треба да се грижи за неа, така што таа не може да се грижи за бебето.

Неколку пати се обиде да ги изедначи односите со нејзиниот син, но без успех.

Кога момчето целосно пораснало, Брижит се обиде да ја поправи врската, но нејзиниот син не сакаше да слушне за тоа.

– Сега имам 47 години и го имам мојот 22-годишен син Николас, моето семејство и поддршка. Го сакам најмногу на светот – напишала Брижит во своите мемоари, но се чини дека било доцна да се жали и да се извинува.

Николас студирал економија на Универзитетот во Париз. Сакаше музика. Научи да свири на пијано, да компонира песни, да договара аранжмани. Кога имал 22 години, тој бил модел. На една модна ревија, тој ја запознава манекенката Ана Лин Бјеркан, ќерка на дипломат. Двојката се венчаше во 1984 година, а Брижит Бардо не беше поканета на таа венчавка, што многу ја вознемири.

Среќната двојка набргу се преселила во Осло, а неколку месеци подоцна ја добиле својата прва ќерка. Брижит сè уште била непожелна во семејството на Николас, па дури и не ја запознала својата внука. Во 1990 година, Николас има втора ќерка. Две години подоцна, Брижит доаѓа во Норвешка со намера да воспостави блиски односи со нејзиниот син, но тие само склучуваат ладно примирје.

Но, во 1997 година, по објавувањето на мемоарите на Брижит, избувна нов семеен скандал, поранешниот сопруг и синот ја тужеа Брижит за откривање на семејни тајни и навредливи чувства. Судот ѝ наложи на актерката да плати казна во износ од 250 илјади франци.

Николас го напушти манекенството многу одамна и се занимаваше со програмирање многу години. Тој е дедо долго време. На новинарско прашање зошто не е во добри односи со неговата мајка, Никола одговори:

„Таа ги сака своите бунди, а јас го сакам моето семејство“, рече тој.

Иако повеќе не се занимаваше со глума, папараците постојано ја следеа. Дваесет дена подоцна, оптоварена со слава и длабоко депресивна, Брижит се обиде да се самоубие по трет пат, но беше запрена од куќната помошничка.

„Чудо е што сè уште сум жива“, рече Брижит.

Интересно, таа е голем љубител на животни и се залага за нивните права, а во 1986 година основа своја фондација за нивна заштита. На ова се одлучи откако го продаде целиот накит во парите што ги вложи во него.

– Им ја дадов младоста и убавината на мажите, а ќе им дадам знаење и мудрост на животните – рече Бардо во една прилика.

Денес, Брижит живее во Сен Тропе со сопругот опкружена со животни, а поради артритис не може да оди без помагала. Таа е една од ретките актерки што нема на себе ништо вештачко и отсекогаш се залагаше за природен изглед. Таа неколку пати изјави дека сака да умре во нејзината убавина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi