Следната година, 41 земја ќе учествува на Евровизија: Полуфиналните вечери ќе се одржат на 18 и 20 мај, а финалната вечер на 22 мај!

28 октомври, 2020
232527_profimedia0532147885_ls

Европската радиодифузна унија (ЕБУ) објави дека 41 земја го потврдила учеството на „Евровизија“, што следната година треба да се одржи во холандскиот град Ротердам. Меѓу учесниците ќе биде и претставник на Македонија.

Учеството на натпреварот следната година го потврдија истите земји што требаше да настапат на овогодинешниот „Избор за песна на Евровизија“, кој беше откажан поради пандемијата на корона вирусот.

Поради откажување на конкурсот, Европската радиодифузна унија донесе одлука следната година повторно да им ја препушти организацијата на „Евросонг“ на холандските емитувачи, а фестивалот треба да се одржи од 18 до 22 мај 2021 година.

„Благодарни сме за посветеноста на 41 емитувач да помогнат во реорганизацијата и враќањето на„ Евровизија ““, рече Мартин Естердал, извршен супервизор на натпреварот.

Тој додаде дека ЕБУ, заедно со холандските емитувачи НПО, НОС и АВРОТРОС, работат на четири сценарија за одржување на „Евровизија“ следната година и дека тие се во постојан контакт со сите учесници.

„Тимот холандски емитувачи работи напорно за да ѝ овозможи на„ Евровизија “да обезбеди возбуда и иновации што ги очекуваат повеќе од 180 милиони гледачи, и покрај предизвикувачките околности“, истакна Естердал.

Извршниот продуцент на натпреварот, Сис Бејкер, изјави дека организаторите поставиле високо скалило за претстојниот натпревар и дека се подготвува протокол со цел да се заштити здравјето на вработените, конкурентите, новинарите и посетителите.

Македонија е меѓу 41-та земји кои го потврдија своето учество.

Освен Србија, на натпреварот ќе учествуваат и Албанија, Австралија, Австрија, Азербејџан, Белгија, Белорусија, Бугарија, Чешка, Данска, Естонија, Финска, Франција, Грција, Грузија, Хрватска, Ирска, Исланд, Италија, Израел, Ерменија, Кипар. Летонија, Литванија, Малта, Молдавија, Германија, Норвешка, Полска, Португалија, Романија, Русија, Сан Марино, Србија , Словенија, Шпанија, Швајцарија, Шведска, Велика Британија, Украина и домаќинот Холандија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum